Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu krotoszyńskiego wzięli udział w policyjnej lekcji historii upamiętniającej 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
To wydarzenie zostało zainicjowane przez Komendę Powiatowa Policji w krotoszynianie ale nie odbyło by się bez współpracy z lokalnym samorządem oraz KPP w Kępnie - informuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Uczniowie obejrzeli film z biblioteki IPN pt. „Katyń – Historia wciąż żywa”, który dokładnie przedstawiał tragiczne zdarzenia z wiosny 1940 roku.
Następnie dyrektor krotoszyńskiego muzeum Piotr Mikołajczyk i zastępca naczelnika wydziału kryminalnego KPP w Kępnie podinsp. dr. Mateusz Lewek przedstawili sylwetki policjantów z naszego powiatu, którzy zginęli podczas tych tragicznych wydarzeń.
Przybliżono sylwetki osób, które tak jak my dzisiaj, mieszkały lub pochodziły z ziemi krotoszyńskiej. Byli to ludzie z planami, marzeniami, rodzinami i życiem, które zostało im brutalnie odebrane bez ostrzeżenia, bez sądu i bez wyroku – tylko dlatego, że byli Polakami, patriotami, policjantami czy żołnierzami - podkreśla Piotr Szczepaniak.
- posterunkowy PP Władysław Andrzejewski l. 40,
- starszy posterunkowy PP Edmund Bryzgalski l. 37,
- starszy posterunkowy PP Leonard Gruszczyński l. 42,
- starszy posterunkowy PP Kazimierz Jóźwiak l. 49,
- posterunkowy PP Jan Kowal l. 33,
- starszy przodownik PP Antoni Michalczyk l. 50,
- przodownik PP Jan Nowak l. 62,
- starszy posterunkowy PP Antoni Ziółkowski l. 34.
Ta lekcja historii uświadomiła wszystkim uczestnikom, że przeszłość nie może zostać zapomniana – musi być świadectwem oraz przestrogą na przyszłość, ponieważ, jak mówił Jan Paweł II: „wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo”. Tymi słowami Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie insp. Mirosław Józefiak zakończył całe wystąpienie, dziękując zastępcy burmistrza Cezaremu Grendzie za użyczenie sali kinowej, w której mogło odbyć się to ważne wydarzenie - wskazuje rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Po zakończeniu wydarzenia w kinie władze samorządowe i władze krotoszyńskiej policji udały się na cmentarz miejski w Krotoszynie, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożyły wiązanki kwiatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.