Reklama

Dawna willa przy Boreckiej to dziś perła architektoniczna Koźmina Wlkp.

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia XIX-wieczna willa przy ul. Boreckiej to architektoniczna perła Koźmina Wielkopolskiego. Gmina gruntownie odrestaurowała budynek, w którym obecnie ulokowane są biura - rady miejskiej, Urzędu Stanu Cywilnego oraz ewidencji ludności i dowodów osobistych.

Gmina Koźmin restaurację zabytkowego budynku, położonego przy ulicy Boreckiej 23, zakończyła w minionym roku. W listopadzie efekty prac mogli zobaczyć mieszkańcy, podczas dni otwartych.  

Ten budynek istniał od samego początku jako obiekt publiczny i bardzo chciałem, żeby pozostał jako przestrzeń publiczna - podkreślił po remoncie burmistrz Maciej Bratborski.

Historia budynku przy ul. Boreckiej w Koźminie Wlkp.

Willa przy ul. Boreckiej to dawna siedziba władz powiatu koźmińskiego i internat dla uczniów ogólniaka. Gmach wzniesiono w 1887 roku. Został zmodernizowany w latach 1892-1893 właśnie na potrzeby władz powiatu koźmińskiego. W 1932 roku po likwidacji tego szczebla administracji, w budynku zamieszkał m.in. Dyrektor Szpitala Koźmińskiego - chirurg Rudolf Blechert.

W latach 1955-1989 w obiekcie mieścił się internat męski, mieszkania - dla dyrektora i nauczycieli, biblioteka szkolna i sala komputerowa.

Dawna willa została odrestaurowana 

Kilkanaście lat temu budynek przy ulicy Boreckiej został wystawiony na sprzedaż przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Władze Koźmina Wlkp. zdecydowały się na jego zakup - w 2010 r. za 850 tys. zł. 

Do 2010 r. z gmachu nieodpłatnie korzystało Liceum Ogólnokształcące.

Kompleksowa modernizacja XIX-wiecznej willi przy ulicy Boreckiej rozpoczęła się w połowie 2021 roku. Wymieniono dach, odrestaurowano elewację, wybudowano nową klatkę schodową, a na zewnątrz - szyb do windy dla osób z niepełnosprawnościami.

Zaaranżowano również zieleń wokół, w ramach projektu ,,Koźmin - zielony i kwitnący - rewitalizacja zieleni miejskiej'', finansowanego z Programu Rządowego, Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 

Inwestycja łącznie kosztowała około 3,5 mln zł, z czego na modernizację budynku samorząd zaciągnął 2,5 mln zł preferencyjnej pożyczki w ramach programu JESSICA 2 w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie w budynku znajdują się: Biuro Rady Miejskiej, Urząd Stanu Cywilnego oraz biuro ewidencji ludności i dowodów osobistych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy