Reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu w akwarium

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu w akwarium - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Mamy pełno różnych dekoracji i narzędzi do akwariów - kamienie, rośliny, korzenie, karmniki etc. W tymże artykule zajmiemy się oświetleniem, czyli prawdopodobnie najbardziej fundamentalną częścią każdego akwarium - zaraz po szklanej obudowie i wodzie.

Czy oświetlenie w akwarium jest potrzebne?

Oświetlenie jest jednym z najczęściej kupowanych przedmiotów do akwarium. Nie można się temu dziwić, gdyż jest ono wymagane dla prawidłowego funkcjonowania środowiska ekologicznego w tym zbiorniku. Dzięki światłu rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę - czyli wytwarzać tlen, który jest potrzebny do funkcjonowania innym mieszkańcom akwarium. Zazwyczaj zwykłe, dzienne oświetlenie nie wystarcza dla zaspokojenia potrzeb żyjątek, dlatego musimy się wspierać dodatkowym światłem.

Poza niezbędnością do przeżycia w akwarium, oświetlenie podkreśla również piękno i estetykę jego mieszkańców. Jeśli chcemy zadbać o wygląd naszego małego, podwodnego zakątka, to odpowiednie oświetlenie powinno być pierwsze na liście zakupów.

Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?

Już od lat nie oświetla się akwariów zwykłymi żarówkami - generują one za dużo ciepła i pobierają zbyt wiele prądu w stosunku do światła, które dają. Jednak nadal mamy spory wybór w kwestii oświetlenia naszego zbiornika, gdyż mogą to byc:

  • świetlówki (różowe, niebieskie, daylight) - trwałość wynosi około roku, są tanim wyborem i powinniśmy je wymieniać stopniowo, czyli tak, żeby rośliny mogły przyzwyczaić się do nowego światła.
  • Lampy rtęciowe - mocniejsze i droższe od świetlówek, przeznaczone dla ciemniejszych pomieszczeń oraz głębszych zbiorników.
  • Lampy jodowe - jeszcze mocniejsze niż lampy rtęciowe. Przeznaczone do użytku dla naprawdę dużych akwariów z rozbudowanymi dekoracjami roślinnymi.
  • Oświetlenie LED - wydajniejsze i bardziej ekologiczne, światła LED pozwalają rozjaśnić w wybranej barwie i mocy nasze akwarium. Droższy, jednakże coraz chętnie wybierany wariant oświetlenia.
Wybór oświetlenia zależy od kilku czynników: liczby dekoracji, ryb i roślin, pojemności zbiornika, rodzaju wody (słodka lub słona) oraz jasności pomieszczenia, w którym znajduje się akwarium. Dlatego warto zastanowić się i wybrać odpowiednie światło w zależności od naszych potrzeb. Rekomenduje się również ewentualną konsultację z ekspertem ze sklepu lub znajomym-entuzjastą akwariów, gdyż źle dobrane oświetlenie może okazać się wysokim i niepotrzebnym wydatkiem.

Ile kosztuje oświetlenie w akwarium?

W kwestii kosztu oświetlenia do akwarium wszystko zależy od naszych zamiarów. Albowiem najtańsze i wciąż najpopularniejsze są świetlówki, następnie (w przedziale cenowym) możemy znaleźć lampy rtęciowe, jodowe i ledowe. Z pewnością oświetlenie LED jest bardziej opłacalne z punktu widzenia wydajności (mniejsze zużycie prądu + dłuższa żywotność).

Świetlówki znaleźć można już w cenie od 100 złotych. Natomiast lampy rtęciowe, jodowe i LED to już ceny od kilkuset złotych w górę. Jednakże jeśli nasz budżet pozwala nam na wydanie większej kwoty na którąś część akcesoriów do akwarium, to warto wydać ją właśnie na oświetlenie zbiornika.

Kiedy wymienić oświetlenie w akwarium?

Są trzy powody, dlaczego należy wymienić oświetlenie w akwarium:

  1. Oświetlenie sie zepsuło/ nie działa - wymieniamy je od razu!.
  2. Oświetlenie bierze za dużo prądu/jest niewydajne/daje za mało światła - powinniśmy jak najszybciej je wymienić, jednakże nie musimy rzucać gorącego żelazka i biec do sklepu.
  3. Chcemy inne oświetlenie - tutaj wymieniamy kiedy chcemy.
Tak naprawdę nie ma jakiegoś określonego czasu, kiedy oświetlenie trzeba wymienić. Pierwsze dwie, powyższe przyczyny są również tymi najczęstszymi. Czyli dopóki wszystko działa, możemy zostawić tak jak jest.

Jeśli planujesz wymianę oświetlenia do akwarium, to koniecznie zajrzyj do sklepu akwarystyczny24.pl, gdzie znajdziesz pełno różnych lamp i świateł dla każdego akwarium.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE