Reklama

Hodowla rybek akwariowych - Twoje początki z akwarystyką

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Hodowla rybek akwariowych - Twoje początki z akwarystyką - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Jak hodować rybki akwariowe, jak łączyć ze sobą gatunki i jakie warunki w akwarium dla nich stworzyć? — pytań, na które początkujący akwarysta musi poznać odpowiedź, jest wiele. Same chęci nie wystarczą, aby stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla żywych organizmów, dlatego tak ważne jest, aby poznać zasady dotyczące doboru i łączenia ryb hodowlanych w akwarium.

Kilka zasad na początek przygody z akwarystyką

Zanim przystąpisz do zakupu akwarium, ustal, jakie rybki chcesz w nim hodować. Większe okazy oraz większa ich liczba będzie weryfikować to, jaki rozmiar akwarium powinieneś zakupić. Następnie dowiedz się, jak łączyć rybki — nie każdy gatunek dobrze dogada się z towarzyszem (zasada ta dotyczy także ryb tego samego gatunku) - dla przykładu bojownik nie może przebywać w akwarium z drugim bojownikiem tej samej płci. Nieprzestrzeganie tych zasad prawdopodobnie doprowadzi do konfliktu, dlatego warto poznać je, zanim przystąpi się do zakupu.

Jakie ryby do akwarium wybrać na start?

Swoją przygodę z akwarystyką warto rozpocząć od gatunków mało wymagających, które cechują się dużą wytrzymałością i słyną ze swojej towarzyskości.

Popularnym gatunkiem na start jest bojownik wspaniały, czyli mała, słodkowodna rybka, która zachwyca wspaniałą kolorystyką i ogonem w postaci widowiskowego wachlarza.

Inne gatunki polecane dla początkujących akwarystów to:

 • brzanka sumatrzańska,
 • danio pręgowany,
 • razbora klinowa,
 • kirysek pstry,
 • kardynałek chiński.
Warto pamiętać, że decydując się na jeden gatunek, nie kupujemy po jednym osobniku, gdyż większość rybek woli przebywać w stadzie. Ważne jest, aby zadbać o ich aklimatyzację — tj. nawet jeśli mamy już akwarium, należy unikać wpuszczania ryb od razu do zbiornika. Aby woda i warunki w niej panujące były odpowiednie, należy odczekać nawet do 2 tygodni. W tym czasie należy monitorować parametry wody i uczyć się obsługi sprzętu, który zakupiliśmy w ramach wyprawki na start.

Hodowla rybek w akwarium - wyposażenie zbiornika

Zanim wodne stworzenia zamieszkają w Twoim akwarium, konieczne będzie jego urządzenie. Jeśli nie masz wiedzy, co powinno znaleźć się w akwarium na start, możesz kupić gotowy zestaw lub samemu skompletować wyposażenie.

Co powinno znaleźć się na twojej liście zakupów?

 • Zbiornik
Od ilości rybek, ich wielkości, miejsca, jakim dysponujesz, zależy, jaki rozmiar i rodzaj zbiornika kupić. Na początek przy małych rybkach wystarczy akwarium o pojemności 40-60 litrów. Wraz z rozwojem swojej pasji z pewnością przyjdzie czas na inwestycję w większy zbiornik — co najmniej 120-litrowy. Nie bez znaczenia jest również kształt akwarium. Najłatwiejszy w obsłudze i pielęgnacji będzie prostokątny zbiornik i taki zalecamy wybrać na start.

 • Oświetlenie
To jeden z najważniejszych elementów akwarium, który nie tylko pozwoli wyeksponować piękno Twoich ryb, a także zadbać o ich komfort, chęć do rozmnażania, wyznaczając dobowy rytm życia. Dobrze dobrane oświetlenie w akwarium to również korzyść dla roślin i jeden z najważniejszych sposobów na ich rozrost.

 • Filtr
Bez filtracji równowaga biologiczna w zbiorniku nie będzie możliwa. Filtr ma na celu oczyścić wodę ze szkodliwych elementów przemiany materii i wzbogacić ją o niezbędny do życia wodnych organizmów tlen.

 • Grzałka z termostatem
Prawidłowa temperatura wody to gwarancja zdrowia i życia dla ryb hodowlanych w akwarium. Zadaniem grzałki wyposażonej w termostat jest utrzymanie i kontrola stałej temperatury wody. 

 • Napowietrzacz
Napowietrzanie akwarium zapewnia stały dopływ tlenu i ruch wody poprzez wtłaczanie bąbelków powietrza. Ułatwia to rozpuszczanie tlenu w wodzie i zwiększa jego ilość. Urządzenie to szczególnie polecane jest do średnich i dużych akwariów.

 • Dodatki
Na wyposażenie akwarium składają się również akcesoria, które ułatwią zarządzanie zbiornikiem. Na start warto zainstalować w zbiorniku termometr, a także zakupić akcesoria ułatwiające np. odławianie ryb czy czyszczenie ścian akwarium.

Gdzie kupić wszystko, co potrzebne do założenia pierwszego akwarium?

Zachęcamy, aby już na początku swojej przygody z akwarystyką znaleźć sklep specjalistyczny, w którym zakupisz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia i kontynuowania tej wyjątkowej pasji. Niezwykle wygodne będą zakupy on-line, które możesz zrealizować na https://www.aquario.pl/. Miejsce to, stworzone przez akwarystów, posiada pełen wachlarz dodatków i urządzeń do akwarystyki, gotowe zestawy na start — wszystko od najlepszych i sprawdzonych producentów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE