Jak duże znaczenie ma nasza dieta w procesie odchudzania organizmu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Jak duże znaczenie ma nasza dieta w procesie odchudzania organizmu? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Odchudzanie organizmu to jedna z częstszych czynności osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Dawniej kojarzono je z głodówkami, całkowitą eliminacją słodkiego oraz złym samopoczuciem. Dziś jednak wiadomo, że wymarzoną sylwetkę można uzyskać w przyjemny sposób, jedząc nawet 5 posiłków dziennie. Warto pamiętać, że odchudzanie się jest procesem długofalowym, może trwać nawet wiele miesięcy, jednak zagwarantuje to stałe rezultaty i brak efektu jo-jo.

Dieta podczas odchudzania - dlaczego jest tak ważna?

Aby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o swoją sylwetkę i samopoczucie oraz uniknąć efektu jo-jo, konieczne jest połączenie dwóch składowych - odpowiedniej diety (redukcyjnej) oraz regularnej aktywności fizycznej. Brak jednego z tych czynników sprawi, że odchudzanie nie będzie możliwe, a efekty z pewnością nie będą trwałe. Dodatkowo warto sięgać po wysokiej jakości suplementy, np. z wapteka.pl, które wpłyną korzystnie na cały proces. Odpowiednio dobrane posiłki i przekąski sprawią, że będziemy czuć się najedzeni, unikniemy złego samopoczucia oraz wesprzemy kondycję włosów, skóry i paznokci, która często ulega pogorszeniu przy źle dobranych dietach redukcyjnych.

Zasady diety odchudzającej

Nie należy mylić diety odchudzającej z dietą wysoce restrykcyjną czy głodówkami. Zgodnie z definicją, dieta to inaczej sposób odżywiania się, czyli czynność dotycząca każdego człowieka. Nawet jeśli nie chcemy schudnąć lub jemy nadwyżkę kalorii przebywamy na pewnej diecie. Odnośnie odchudzania się istotne jest nie to, aby unikać posiłków i być wiecznie głodnym, ale to, by w mniejszej objętości kalorycznej dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych i uniknąć niedoborów. Należy spożywać 300-500 kcal mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Przykładowo, jeśli dorosła, zdrowa kobieta ma zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie 1800 kcal, dobrze, aby na diecie odchudzającej spożywała 1500 kcal. Dzięki temu nie będzie chodzić głodna i nie dopuści do niedoborów pokarmowych. Zbyt duże obcięcie spożywanych kalorii będzie mieć zupełnie odwrotny efekt - metabolizm zwolni, a pokarm będzie odkładał się jako tkanka tłuszczowa "na czarną godzinę".

Posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasu. Lepiej jeść częściej a mniej niż rzadko a dużo. Zaleca się 4-5 posiłków o średnich objętościach. Nie może w nich zabraknąć witamin, minerałów, wielonienasyconych tłuszczów (wbrew pozorom zdrowe tłuszcze są niezbędne do uzyskania zgrabnej sylwetki), błonnika, białka oraz węglowodanów złożonych, Konieczne jest picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, która zwiększa metabolizm, łagodzi napady głodu i poprawia samopoczucie.

Dodatkowa suplementacja

Na dietach odchudzających łatwiej o niedobory pokarmowe, dlatego warto suplementować pewne składniki. Jeśli unikamy mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego konieczne może się okazać przyjmowanie żelaza lub dodatkowego białka. Dobrą opcją będą także witaminy z grupy B. Każdy człowiek powinien przyjmować witaminę D. Na wapteka.pl można znaleźć suplementy przeznaczone dla osób odchudzających się, zawierające w swoim składzie związki przyspieszające metabolizm (a więc i spalanie tkanki tłuszczowej) czy zapewniające sytość na dłużej. Takie preparaty usprawnią cały proces odchudzania się. Nie należy jednak zapominać o regularnej aktywności fizycznej.

Czy można jeść słodycze?

Na ogół największą trudnością osób odchudzających się jest rezygnacja ze słodyczy czy słonych przekąsek. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie organizm nie wykazuje potrzeby podaży niezdrowego jedzenia. Mając ochotę na słodkie, można sięgnąć po owoce, z kolei słone przekąski można zrobić w wersji alternatywnej, zdrowej. Uznaje się jednak, że nawet na diecie odchudzającej raz na jakiś czas można sięgnąć po produkt z listy zabronionej. Proporcje produktów zdrowych do niezdrowych mogą wynosić 80:20. Oznacza to, że 80% dziennego spożycia kalorii musi pochodzić ze zdrowych posiłków, zaś jedynie 20% może obejmować niezdrowe rzeczy, np. jedno ciastko do kawy czy 2 kostki czekolady do owsianki. Dzięki temu unikniemy napadów głodu i podjadania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy