reklama
reklama

Zduny. Pierwszy defibrylator AED w mieście [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Zduny. Pierwszy defibrylator AED w mieście [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Bank Spółdzielczy w Krotoszynie oraz Ubezpieczenia Generali sfinansowali zakup pierwszego Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego w Zdunach. Urządzenie zawisło na budynku zdunowskiego urzędu.
reklama

Na budynku urzędu miejskiego w Zdunach pojawił się defibrylator zewnętrzny AED. Urządzenie jest dostępne 24 godziny na dobę, a jego zakup został sfinansowany ze środków Banku Spółdzielczego w Krotoszynie oraz Ubezpieczeń Generali. 

Defibrylator AED jest niezwykle łatwym w obsłudze urządzeniem przywracającym krążenie u człowieka, u którego przestało pracować serce. Ratuje więc życie. Należy je używać w stanie zagrażającym życiu. Jest wyposażony w silny sygnał alarmowy, który uruchomi się w momencie używania - podkreślają władze Zdun. 

Wskazują również, że urządzenie jest pod stałym monitoringiem kamer. 

Z defibrylatorem AED możesz uratować życie

Statystyki pokazują, że defibrylator AED ma znaczący wpływ na ratowanie ludzkiego życia.

Około 100 osób dziennie w Polsce z umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Rocznie jest to 40 tysięcy osób, czyli tyle, ile mieszka na terenie samej gminy Krotoszyn. To ogromna liczba – wskazuje Jakub Nelle.

Przyczyną 70 procent takich przypadków są problemy kardiologiczne. I to właśnie w takich przypadkach defibrylator AED jest niezbędny.

Statystyki pokazują, że szybkie użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia z powodu zaburzeń rytmu serca przywraca czynności życiowe 70 % poszkodowanych – wylicza ratownik medyczny z Kobylina.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Użycie defibrylatora AED w czasie 3 – 5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

Co ważne – by móc użyć automatycznego defibrylatora AED – nie trzeba mieć żadnych umiejętności medycznych. Urządzenie krok po kroku tłumaczy nam, co mamy robić.

W przypadku stwierdzenia u kogoś nagłego zatrzymania krążenia kluczowy jest czas. Jak najszybciej należy powiadomić służby medyczne i przystąpić do udzielania pierwszej pomocy oraz uciskania klatki piersiowej - niezależnie od tego, czy karetka jedzie do nas z Kobylina czy z ościennego powiatu. W tym samym czasie wysyłamy kogoś po defibrylator AED - podkreśla Jakub Nelle.

Co to jest defibrylator AED i jak go używać?

Defibrylator AED to automatyczne urządzenie, dzięki któremu nawet osoba nieposiadająca wiedzy medycznej może uratować ludzkie życie. Urządzenie to służy do pomocy osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli takiej, która jest nieprzytomna i nie oddycha prawidłowo.

Ten niewielki i lekki sprzęt jest bezpieczny i bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przynieść go do nieprzytomnej osoby i włączyć, a AED poinstruuje jakie dalsze kroki należy wykonać. Podpowie co zrobić z osobą nieprzytomną i jak nakleić elektrody. Sam wykona analizę, a w razie konieczności zleci wyzwolenie impulsu defibrylacyjnego, który w wielu przypadkach jest jedyną formą ratunku dla osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Defibrylatory AED dostępne w Kobylinie są także wyposażone w pediatryczną przystawkę dla dzieci poniżej 8 roku życia.

Używa się jej u niemowląt i mniejszych dzieci. Jednak nawet jeśli przystawka nie będzie dostępna, to można użyć standardowej. Urządzenie samo dostosuje wysyłaną energię elektryczną - podkreśla Jakub Nelle. 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama