Obowiązek zakrywania ust i nosa!

Opublikowano:
Autor:

Obowiązek zakrywania ust i nosa! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionu Koronawirus. Od czwartku obowiązkowe zakrywanie twarzy i nosa. Sprawdź gdzie będziesz musiał zakrywać twarz.

Od jutra wchodzi w życie rozporządzenie o obowiązkowym zakrywaniu twarzy i nosa. Korzystać będzie można z maseczek, części odzieży (np. chusty czy szalika). Nakaz obowiązywał będzie we wszystkich miejscach publicznych. Do takich zaliczają się środki transportu publicznego, drogi, place i tereny zieleni. Maskę będziemy musieli zdjąć na polecenie służb.

Co z samochodami?

Podróżując prywatnym samochodem z osobami, z którymi wspólnie zamieszkujemy, nie będzie trzeba zakładać maski. Natomiast jeżeli będziemy podróżowali z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego, wtedy będziemy musieli zakrywać twarz i nos.

Czy wszyscy muszą zakrywać twarz?

Rozporządzenie pozostawia wyjątki w sprawie zakrywania twarzy i nosa. Obowiązku takiego nie muszą wypełniać dzieci do 4 lat, osoby mające problemy z oddychaniem oraz niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust i nosa.

Jaka powinna być maseczka?

Pomimo, że można stosować różne metody zakrywania twarzy i nosa, to najwygodniejsza okazać może się maseczka. Jak powinna ona być? Przede wszystkim wygodna i szczelnie przylegająca do twarzy. Ważny jest też system mocowania. Najpopularniejsze są dwa rodzaje: gumki zakładane na uszy lub wiązanie z tyłu głowy. Wygodniejsze w zakładaniu zapewne są gumki – trzeba tylko sprawdzić czy nie są za ciasne (będą obcierały uszy) lub za luźne (maseczka nie będzie przylegała do twarzy). Maseczka powinna składać się z wielu warstw tkaniny – idealnie, jeżeli posiadała będzie kieszonkę na filtr. No i oczywiście powinna dawać możliwość swobodnego oddychania.

Nakaz obowiązywał będzie do odwołania.

 

Szczegóły rozporządzenia:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
  • na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
  • na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Przepisu nie stosuje się w przypadku:

  • poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  • dzieci poniżej 4 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE