Reklama

Oszustwa na "czternastą emeryturę". ZUS ostrzega seniorów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Oszustwa na "czternastą emeryturę". ZUS ostrzega seniorów - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przysługuje ci 14. emerytura? Pamiętaj, nie musisz wypełniać wniosku. "Czternastkę" otrzymasz automatycznie - bez załatwiania żadnych formalności.

Niestety, oszuści wyczuli, że mogą zrobić interes także na czternastych emeryturach. ZUS ostrzega, by seniorzy nie dali się nabrać. 

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. Czternastkę będziemy wypłacać bez wniosku, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

14. emerytura. Uważaj na oszustów, którzy podszywają się pod pracowników ZUS-u

Wypłata świadczenia rozpocznie się już niedługo, bo 25 sierpnia. Nie trzeba składać żadnego wniosku o 14. emeryturę, bo świadczenie jest przyznawane osobom uprawnionym automatycznie

Niestety, zdarza się, że do seniorów dzwonią lub pukają do drzwi osoby podszywające się pod pracowników ZUS i proponują załatwienie formalności związanych z "czternastką". Oczywiście, za opłatą. Taka oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Najlepiej w takiej sytuacji powiadomić policję i najbliższą placówkę ZUS.

Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego, bądź numeru rachunku bankowego - wskazuje ZUS. 

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura?

W tym roku czternastki trafią do 9 milionów emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln osób, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS. Terminy wypłat "czternastki" to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego  wyniesie na rękę 1.217,98 zł. Na pieniądze w pełnej wysokości mogą liczyć osoby, które pobierają emerytury lub renty do kwoty 2.900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2.900 zł brutto a 4.188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. 

 

Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE