Reklama

Zmiana czasu na zimowy! Nie zapomnij przestawić zegarków

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu na zimowy! Nie zapomnij przestawić zegarków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiana czasu w Polsce obowiązuje od ponad 40 lat.

Wcześniej zmiana czasu obowiązywała w Polsce okresowo: w okresie między I a II wojną światową, Obecnie wskazówki zegarków dwa razy w roku zmieniają obywatele około 70 państw na całym świecie. Zasada ta obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi.

W założeniu czas zmieniamy po to, aby lepiej i efektywniej wykorzystywać światło słoneczne. Ma to sprawić, że więcej pracy wykonamy za dnia, a więc zaoszczędzimy energię. Za dnia jesteśmy bowiem aktywniejsi i większość prac przychodzi nam łatwiej. Przede wszystkim nie musimy oświetlać tylu pomieszczeń, bo zrobią to za nas promienie słoneczne. Tak było przez dziesiątki lat. Teraz jednak dużo się zmieniło i wiele osób wątpi, aby zmiany czasu wciąż miały sens. W wielu firmach i fabrykach pracuje się całą dobę, a w biurach nawet za dnia świecą się lampy, pracują maszyny i komputery.

Dlatego też kraje członkowskie Unii Europejskiej planują zniesienie zmian czasu. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że kraje, które wybiorą czas letni ostatni raz będą przestawiać zegarki w marcu 2021 roku, natomiast kraje, które zdecydują się pozostać przy czasie zimowym - w październiku 2021 roku. 

W Polsce konsultacje na temat zniesienia zmian czasu już się odbyły. 78 procent Polaków opowiedziało się za tym, by nie przestawiać zegarków. Większość opowiedziała się za tym, by Polska pozostała przy czasie letnim. 

Dziś w nocy (z 24 na 25 października) przestawiamy wskazówki zegara z godziny 3:00 na 2:00. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE