Reklama

Zmiana czasu na letni. Będziemy spać godzinę krócej

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu na letni. Będziemy spać godzinę krócej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Godzina krócej snu – tym skutkuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegara przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00.

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada w nocy z 27 na 28 marca. W niedzielę (28 marca) zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Choć większość z nas korzysta z urządzeń pokazujących godzinę, które zaktualizują się same. Nie musimy ich więc przestawiać. 

 

ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI

Zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku i dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. 

Przepisy dotyczące zmiany czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

 

ZMIANA CZASU W 2021 ROKU – KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI?

W 2021 roku czas zimowy na letni będziemy zmieniać w niedzielę 28 marca - o godzinie 2:00 zegarki przestawiamy na godzinę 3:00. Z kolei przejście z czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi w niedzielę 31 października, a wskazówki cofniemy z 3:00 na 2:00.

Być może w tym roku po raz ostatni zmieniamy czas. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za projektem regulacji, które mają w całej Unii Europejskiej znieść zmianę czasu.  Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowałyby prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć. Naturalnym czasem dla terenów Polski jest zimowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy