Reklama

Reklama

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte. Ministerstwo stawia jednak szereg warunków.

Opublikowano: czw, 30 kwi 2020 14:01
Autor:

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte. Ministerstwo stawia jednak szereg warunków. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z opieki przedszkolnej w pierwszej kolejności skorzystać mają pociechy rodziców, którzy pracują, a nie mogą zapewnić im opieki w domu.

Reklama

Rząd po raz kolejny „poluzował” obostrzenia związane ze stanem epidemicznym w kraju. Tym razem zdecydował m. in. że od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego, mogą być ponownie otwarte. Tu pozostawił jednak wolną rękę samorządom i to one ostatecznie podejmą decyzję o ewentualnym uruchomieniu opieki nad dziećmi.

 

Apelujemy do samorządów, by z placówek w pierwszej kolejności, mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo przedszkolaków 

 

Co jest również istotne, rodzice nie mogą posłać do przedszkola malucha z jakimikolwiek objawami chorobowymi a także w przypadku, kiedy ktoś z domowników odbywa kwarantannę. Resort podkreśla także, że wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców to jedno. Zaś drugą kluczową sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa ich pociechom. Stąd szereg zaleceń ze strony ministerstwa edukacji i zdrowia m. in. takie, ażeby w miarę możliwości dzieci przebywały w jak najmniejszych grupach i w wyznaczonych na stałe salach. Z tych zniknąć z kolei powinny przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Jeżeli natomiast do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe np. piłki, skakanki, obręcze, te muszą być systematycznie dezynfekowane.

 

Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw i boisk. Jeżeli nie można zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na szkolnym placu zabaw lub boisku, należy go oznaczyć taśmą i odpowiednio zabezpieczyć przed używaniem – wskazuje MEN.

 

Odradza się za to organizowanie wyjść poza teren placówki np. do parku. Z kolei należy zadbać o to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.

 

Nauczyciele najlepiej przed sześćdziesiątką

 

A co z personelem przedszkola? O ile jest taka potrzeba, pracowników należy zaopatrzyć w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice.

 

Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie musi on zakrywać ust i nosa. Z uwagi na bezpieczeństwo kadry sugerujemy, by do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia – sugeruje resort edukacji.

 

Ponadto każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Placówki powinny posiadać także pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.