Reklama

Zegar na krotoszyńskim ratuszu przeszedł renowację [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyły się prace związane z renowacją zabytkowego zegara na wieży krotoszyńskiego ratusza. Po wielu miesiącach zegar znowu działa.

W połowie lipca 2022 roku zegar z wieży krotoszyńskiego ratusza został zdemontowany i rozpoczęła się jego renowacja. Pracami zajmuje sie firma "Czas na wysokości" z Wolsztyna. 

Początkowo renowacja miała zakończyć się do końca listopada 2022 roku, jednak w trakcie prac okazało się, że usterek jest więcej, niż początkowo zakładano. 

Niestety ze względu na brak możliwości określenia szczegółowego zakresu prac przed demontażem wszystkich jego elemntów okazało się, że pierwotnie zakładany, szacunkowy  termin realizacji zadania jest zbyt krótki z uwagi na wykryte podczas naprawy dodatkowe usterki - wskazują władze Krotoszyna. 

Termin zakończenia prac przesunięto więc na koniec lutego 2023 roku.

Po całkowitej rozbiórce mechanizmu zegara, można dopiero dokładnie sprawdzić zużycie niektórych jego elementów. Okazało się, że czasomierz wymaga poważniejszych prac jak wcześniej zakładano. Oprócz standardowych etapów prac, które należy wykonać przy renowacji mechanizmu zegara wieżowego, takich jak regeneracja ułożyskowania osi w tulejach i panewkach, a także elementów wychwytu, konieczne jest podjęcie niestandardowych działań. Wypracowanie czopów osi (szczególnie napędowych) jest tak duże, że konieczne jest zlecenie dodatkowych prac regeneracyjnych. Regeneracja konstrukcji zębników zegara, które wykonane są w technice średniowiecznej powoduje konieczność niestandardowego wykonania sztyftów, których nie dobierze się z materiałów dostępnych powszechnie na rynku. Wszelkie zazębienia wymagają szczególnej obróbki, gdyż żeliwne zęby kół zębatych w istotny sposób utraciły swój pierwotny kształt - informowali Michał Olejniczak i Rafał Pikuła z firmy "Czas na wysokości".

Wykonawcy w trakcie prac odkryli także nowe fakty związane z konserwacją zegara. 

Wykonawca zidentyfikował dodatkowe informacje - zegar (lub jego poszczególne elementy) przechodził naprawy w 1928 roku, w 1940 roku, 6 grudnia 1958 roku, w 1959 roku oraz w 1965 roku. Za każdym razem prace remontowe prowadził Pan Bernard Stefański, który opiekę nad nim sprawował prawdopodobnie właśnie w latach 1928 - 1965 - informują władze Krotoszyna. 

Koszt renowacji zabytkowego zegara z wieży ratusza w Krotoszynie wynosi 73.800,00 zł brutto. Prace już się zakończyły i zegar na krotoszyńskim ratuszu znów działa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy