Zaczęło się od tego, że burmistrz Tomasz Chudy wydał dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Zdunach wytyczne, dotyczące nowego arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021. Chodziło m. in. o zniesienie podziału na grupy w nauczaniu języków obcych i wychowania fizycznego a także zmniejszenie liczby oddziałów w klasach V i VI, z czterech do trzech.
Z informacji jaką przekazał mi organ prowadzący wynika, że to w związku z trudną sytuacją finansową wszystkich samorządów w Polsce, w tym również naszego – mówił kilka tygodni temu Andrzej Hejdysz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdunach.
Natomiast wprowadzenie powyższych zmian włodarz Zdun z jednej strony tłumaczył dostosowaniem arkuszy organizacyjnych do obowiązujących przepisów prawa, a z drugiej okazją, by poczynić odpowiednie „cięcia” etatowe.
Do ograniczenia niepotrzebnych i kosztownych podziałów na grupy, mało licznych klas (po ok. 16-19 uczniów) oraz przydziałów godzin w arkuszu organizacyjnym szkoły. Tego typu zmiany można wprowadzać jedynie przy sporządzaniu arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny, dlatego właśnie teraz podjęto takie działania – wyjaśniał Tomasz Chudy, burmistrz Zdun.
Radni na "nie"
Część radnych nie godziła się na takie roszady zwracając uwagę, że godzi to przede wszystkim w dobro dzieci.
Czy zdaje pan sobie sprawę z tego, co pan robi dzieciom, które są teraz w V i VI klasie, które są wymieszane, gdzie nauczyciele i rodzice poczynili ogrom wysiłku, żeby te dzieci mogły normalnie funkcjonować? Pan podpisywał arkusz organizacyjny i nagle chce im pan całą stabilizację, którą mają w szkole zburzyć? Czy pan sobie zdaje sprawę z tego, jakie to będzie miało dla nich konsekwencje, gdzie oni w tych grupach funkcjonują od pięciu czy sześciu lat? – grzmiała radna, Ewa Chyła.
Nie przekonały ich także zapewnienia burmistrza, że dokonywanie redukcji wymiaru godzin oraz łączenie klas przychodziło mu z ciężkim sercem oraz że konsekwencje tych decyzji bierze „na klatę”. Za to ze strony rajców padła pewna propozycja.
Zlikwidować stanowisko dyrektora i wicedyrektora w Baszkowie i byłby tylko jeden dyrektor w Zdunach, a Baszków byłby mu podległy. W Zdunach w szkole jest 400 dzieci, a w Baszkowie 100 i jeden dyrektor by zdecydowanie wystarczył. Wtedy też byłyby jakieś oszczędności. W Krotoszynie też nie każda mała szkoła ma swojego dyrektora – zwracała uwagę Mirosława Sajur.
Najpierw uchwała intencyjna
Ewentualne zmiany w funkcjonowaniu placówek oświatowych na terenie gminy zatwierdzić musi kurator oświaty, bo to on ostatecznie decyduje o siatce szkół. Co więc mówi na ewentualne „przekształcenia” w zdunowskiej oświacie?Wyjąśnia przede wszystkim, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi szkoła publiczna, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie.
Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, a w przypadku uczniów pełnoletnich – tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu – wskazuje wykładnię prawną Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Jednocześnie dodaje, że szkoła publiczna prowadzona przez gminę, może zostać zlikwidowana lub przekształcona np. w oddział filialny, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zaś opinia ta jest wydawana w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej. A jak to wygląda w praktyce?
Zamiar likwidacji lub przekształcenia szkoły wyrażony jest przez jednostkę samorządu terytorialnego w formie uchwały podjętej przez radę gminy (uchwała intencyjna). Kurator oświaty musi zostać powiadomiony o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkoły nie później niż na 6 miesięcy przed datą likwidacji lub przekształcenia. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie likwidacji
lub przekształcenia szkoły (uchwała ostateczna) – wyjaśnia wicekurator.
Natomiast dniem likwidacji lub przekształcenia szkoły jest zawsze 31 sierpnia danego roku.
Czy zdunawcy radni wyjdą z taką inicjatywą?
Niewykluczone, że rada poważnie podejdzie do tematu jakim jest podjęcie uchwały intencyjnej ws. szkoły w Baszkowie. Trudno w tej chwili powiedzieć jaki zakres będzie miała niniejsza uchwała, ponieważ ten temat dopiero wejdzie pod obrady najwcześniej po letnich wakacjach - tłumaczy Danuta Kułaga, przewodnicząca rady miejskiej w Zdunach.