Reklama

Reklama

Zduny. Szkoła w Baszkowie placówką filialną? Co na to kurator?

Opublikowano: czw, 28 maj 2020 21:17
Autor:

Zduny. Szkoła w Baszkowie placówką filialną? Co na to kurator? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tak dawno rozprawiali o tym zdunowscy radni, bowiem zaproponowano, by w ramach oszczędności, szkoła w Baszkowie, przeszła „pod skrzydła” podstawówki w Zdunach.

Reklama

Zaczęło się od tego, że burmistrz Tomasz Chudy wydał dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Zdunach wytyczne, dotyczące nowego arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021. Chodziło m. in. o zniesienie podziału na grupy w nauczaniu języków obcych i wychowania fizycznego a także zmniejszenie liczby oddziałów w klasach V i VI, z czterech do trzech.

Z informacji jaką przekazał mi organ prowadzący wynika, że to w związku z trudną sytuacją finansową wszystkich samorządów w Polsce, w tym również naszego – mówił kilka tygodni temu Andrzej Hejdysz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zdunach.

 

Natomiast wprowadzenie powyższych zmian włodarz Zdun z jednej strony tłumaczył dostosowaniem arkuszy organizacyjnych do obowiązujących przepisów prawa, a z drugiej okazją, by poczynić odpowiednie „cięcia” etatowe.

Do ograniczenia niepotrzebnych i kosztownych podziałów na grupy, mało licznych klas (po ok. 16-19 uczniów) oraz przydziałów godzin w arkuszu organizacyjnym szkoły. Tego typu zmiany można wprowadzać jedynie przy sporządzaniu arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny, dlatego właśnie teraz podjęto takie działania – wyjaśniał Tomasz Chudy, burmistrz Zdun.
 

Radni na "nie"

 

Część radnych nie godziła się na takie roszady zwracając uwagę, że godzi to przede wszystkim w dobro dzieci.

Czy zdaje pan sobie sprawę z tego, co pan robi dzieciom, które są teraz w V i VI klasie, które są wymieszane, gdzie nauczyciele i rodzice poczynili ogrom wysiłku, żeby te dzieci mogły normalnie funkcjonować? Pan podpisywał arkusz organizacyjny i nagle chce im pan całą stabilizację, którą mają w szkole zburzyć? Czy pan sobie zdaje sprawę z tego, jakie to będzie miało dla nich konsekwencje, gdzie oni w tych grupach funkcjonują od pięciu czy sześciu lat? – grzmiała radna, Ewa Chyła.

 

Nie przekonały ich także zapewnienia burmistrza, że dokonywanie redukcji wymiaru godzin oraz łączenie klas przychodziło mu z ciężkim sercem oraz że konsekwencje tych decyzji bierze „na klatę”. Za to ze strony rajców padła pewna propozycja.

Zlikwidować stanowisko dyrektora i wicedyrektora w Baszkowie i byłby tylko jeden dyrektor w Zdunach, a Baszków byłby mu podległy. W Zdunach w szkole jest 400 dzieci, a w Baszkowie 100 i jeden dyrektor by zdecydowanie wystarczył. Wtedy też byłyby jakieś oszczędności. W Krotoszynie też nie każda mała szkoła ma swojego dyrektora – zwracała uwagę Mirosława Sajur.

 

Najpierw uchwała intencyjna

Ewentualne zmiany w funkcjonowaniu placówek oświatowych na terenie gminy zatwierdzić musi kurator oświaty, bo to on ostatecznie decyduje o siatce szkół. Co więc mówi na ewentualne „przekształcenia” w zdunowskiej oświacie?

Wyjąśnia przede wszystkim, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi szkoła publiczna, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie.

Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, a w przypadku uczniów pełnoletnich – tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu – wskazuje wykładnię prawną Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

 

Jednocześnie dodaje, że szkoła publiczna prowadzona przez gminę, może zostać zlikwidowana lub przekształcona np. w oddział filialny, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zaś opinia ta jest wydawana w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej. A jak to wygląda w praktyce?

Zamiar likwidacji lub przekształcenia szkoły wyrażony jest przez jednostkę samorządu terytorialnego w formie uchwały podjętej przez radę gminy (uchwała intencyjna). Kurator oświaty musi zostać powiadomiony o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkoły nie później niż na 6 miesięcy przed datą likwidacji lub przekształcenia. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie likwidacji
lub przekształcenia szkoły (uchwała ostateczna) – wyjaśnia wicekurator.

Natomiast dniem likwidacji lub przekształcenia szkoły jest zawsze 31 sierpnia danego roku.

 

Czy zdunawcy radni wyjdą z taką inicjatywą?

Niewykluczone, że rada poważnie podejdzie do tematu jakim jest podjęcie uchwały intencyjnej ws. szkoły w Baszkowie. Trudno w tej chwili powiedzieć jaki zakres będzie miała niniejsza uchwała, ponieważ ten temat dopiero wejdzie pod obrady najwcześniej po letnich wakacjach - tłumaczy Danuta Kułaga, przewodnicząca rady miejskiej w Zdunach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.