Reklama

Zduny. Nie ma kasy na program wspierający gromadzenie deszczówki

Opublikowano:
Autor:

Zduny. Nie ma kasy na program wspierający gromadzenie deszczówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bowiem gminna sakwa świeci pustkami i nie ma kasy na uruchomienie nowego projektu. Do tego mają być cięcia już działających.

Wielkopolska ma coraz większy problem ze stepowieniem regionu i deficytem wód podziemnych – grzmią od lat specjaliści. By temu przeciwdziałać samorządy coraz częściej pochylają się nad różnorodnymi rozwiązaniami, które mają temu zapobiegać. Jednym z nich jest tworzenie systemów pozwalających na gromadzenie i wykorzystanie tzw. deszczówki.

Nie inaczej jest w Zdunach, gdzie ze stosownym wnioskiem do władz o poczynienie kroków w kierunku stworzenia takowego programu, wystąpiła radna Danuta Kułaga, na co dzień pracownica wydziału ochrony środowiska w krotoszyńskim starostwie.

Rolą samorządu powinno być wyznaczanie nowych kierunków działania, które zachęcą i zmobilizują mieszkańców naszej gminy do oszczędzania wody. A jak już wiemy z prognoz susza stanie się naszą codziennością. Jesteśmy zobowiązani wyjść naprzeciw tym wyzwaniom. (…) Program ten znakomicie wpisuje się w przeciwdziałania związane z niekorzystnymi skutkami klimatycznymi, które niestety stają się naszym udziałem – wskazuje we wniosku przewodnicząca rady miejskiej w Zdunach.

 

Jednocześnie zaznacza, że taka inicjatywa mogłaby być wsparta dofinansowaniem z urzędu marszałkowskiego czy wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Idea spodobała się także innym radnym.

To bardzo dobry pomysł i trzeba by coś w tym kierunku zrobić – zaproponował Robert Marciniak. .

 

Głos radnych został wysłuchany, ale na tym koniec, bowiem jak przekazali rządzący, gminy w tym momencie nie stać na uruchomienie własnego programu związanego z dotowaniem systemów pozwalających na gromadzenie i wykorzystanie deszczówki.

Są problemy z utrzymaniem płynności finansowej i funkcjonowania gminy. Nie widzę szans na uruchomienie kolejnego programu. Raczej będziemy ograniczać te programy które mamy, bo gdzieś musimy poszukać oszczędności – zapowiedział włodarz Zdun zaznaczając, że gdyby taki programu udało się dodatkowo wesprzeć środkami z zewnątrz, to wówczas można by się pochylić nad przedsięwzięciem.

 

Radni dopytywali także czy zdunowski samorząd ma w planach złożenie wniosku w ramach ogłoszonego przez urząd marszałkowski programu dotyczącego możliwości pozyskiwania i zagospodarowania deszczówki przez jednostki samorządu terytorialnego. Tu można uzyskać dofinansowanie w kwocie nawet 50 tys. zł.

Przedszkole w Zdunach ma duży ogród, gdzie mogłoby wykorzystać gromadzoną deszczówkę. Sale wiejskie także mają tereny zielone a do tego można by wymienić z tych środków orynnowanie w obiektach – zwracała uwagę Danuta Kułaga.

 

Burmistrz przyznał, że w magistracie myślą o tego typu przedsięwzięciach. Czas na złożenie stosownego wniosku mija jednak 17 lipca br.

Przyglądamy się temu programowi. Jednak termin złożenia wniosku jest bardzo krótki. Natomiast spełnienie wymogów, które postawiono w tym konkursie wydaje się niemożliwe m. in. przygotowanie projektu budowlanego czy uzyskanie zgody na budowę. W związku z koronawirusem urzędy pracują wolniej i mają prawo odmówić nam wydania decyzji w normalnym trybie, ale pracujemy nad tym. Najwyżej będzie na następny raz – zapowiedział Tomasz Chudy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE