Reklama

Reklama

Zaklejony worek oznaczony datą i godziną – jak segregować odpady w czasie epidemii?

Opublikowano: śr, 29 kwi 2020 17:50
Autor:

Zaklejony worek oznaczony datą i godziną – jak segregować odpady w czasie epidemii? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA – zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego – zmienia zasady segregacji odpadów w czasie epidemii koronawirusa.

Reklama

Jak segregować odpady?

Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy osobami zdrowymi czy też chorymi lub przebywającymi na kwarantannie w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa.

 

SEGREGACJA ODPADÓW PRZEZ OSOBY ZDROWE

Osoby zdrowe segregują śmieci tak, jak do tej pory. Co jednak zrobić z maseczkami jednorazowymi czy rękawiczkami stosowanymi np. podczas zakupów czy w miejscu pracy?

Środki ochrony osobistej przed wyrzuceniem do kosza na odpady zmieszane powinny zostać włożone do worka i zawiązane.

 

SEGREGACJA ODPADÓW PRZEZ OSOBY CHORE

Inaczej wyglądają zasady segregacji w przypadku osób zakażonych koronawirusem lub podejrzanych o zakażenie.

Chorzy – po zapełnieniu worków ze śmieciami – muszą odczekać 72 godziny i dopiero po tym czasie mogą wystawić worki z odpadami do odbioru.

Worek ze śmieciami powinien zostać spryskany preparatem wirusobójczym.

Worek nie może być zapełniony powyżej 3/4 jego pojemności. Nie należy go także zgniatać. Po zapełnieniu worka ze śmieciami worek powinien zostać wystawiony z pomieszczenia, w którym przebywa osoba chora i wyrzucony przez osobę, która nie znajduje się w izolacji.

Osoba, która wynosi śmieci od osób przebywających w izolacji lub w kwarantannie powinna założyć rękawiczki. Worek z odpadami należy włożyć do drugiego worka, zamknąć go szczelnie przy pomocy taśmy lub sznurka, oznaczyć go datą i godziną zamknięcia oraz literą „C”.

Po wyrzuceniu odpadów należy zdjąć rękawiczki ochronne oraz umyć i zdezynfekować ręce.

 

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców budynków wielorodzinnych, żeby zamykali klapy pojemników i kontenerów na odpady. Mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy gromadzą odpady w workach, prosimy o zabezpieczenie ich przed dostępem do nich osób postronnych oraz zwierząt. Związek Międzygminny „EKO SIÓDEMKA” jak i osoby zajmujące się bezpośrednią zbiórką odpadów nie posiadają informacji o osobach objętych kwarantanną i izolacją, dane takie posiada jedynie wojewoda, policja oraz ośrodek pomocy społecznej. W związku z tym zastosowanie się do powyższym zaleceń w sposób znaczący poprawi bezpieczeństwo pracowników, którzy w sposób bezpośredni mają styczność z odpadami – apelują przedstawiciele EKO SIÓDEMKI.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.