Reklama

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkole. [SONDUJEMY]

Opublikowano:
Autor:

Zakaz używania telefonów komórkowych w szkole. [SONDUJEMY] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy uczniowie powinni korzystać ze smartfonów w szkole?

Zakaz używania telefonów komórkowych wszedł w życie już we francuskich szkołach. Od września 2018 roku francuscy uczniowie nie będą mogli wyciągnąć telefonu na terenie szkół podstawowych i średnich. Czy to dobry pomysł? Jaka jest szansa, że zakaz dotrze do Polski?

 

Zakaz używania telefonów w szkole to dobry pomysł? Zdania są podzielone, ale eksperci są przekonani, że wprowadzenie zakazu pozytywnie wpłynie na naukę uczniów, poprawę ich wyników w nauce i polepszenie relacji towarzyskich. Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich - między 3 a 15 rokiem życia - od września 2018 na terenie swojej szkoły, nie będą mogli korzystać ze smartfonów, tabletów i pozostałych urządzeń, umożliwiających przeglądanie internetu. Warto zaznaczyć, że dotyczy to również przerw szkolnych. Do tej pory smartfonów nie można było używać tylko podczas lekcji. Zakaz używania telefonów komórkowych póki co dotyczy francuskich uczniów, ale niewykluczone, że wkrótce z pomysłu skorzystają inne europejskie kraje.


Chociaż aplikacje, gry i komunikatory internetowe miewają walor edukacyjny, nie ma wątpliwości, że uczniowie wykorzystują smartfony do celów, które z nauką nie mają nic wspólnego. - Smartfony i tablety niczego nie ułatwiają w procesie edukacji. Odwrotnie. Uczą, jak kreatywnie tracić czas - komentują specjaliści jeden z czytelników fanpage'a Edukacja moja pasja.

 

Częściowo potwierdzają to badania przeprowadzone przez London School of Economy, wynika z nich, że uczniowie szkół, które wprowadziły zakaz korzystania z telefonów komórkowych osiągali na egzaminach o 6,41 proc. lepsze wyniki niż ich rówieśnicy z placówek, gdzie takiego zakazu nie było. Ale nie wszyscy nauczyciele są entuzjastami wprowadzania zakazów, wielu podkreśla, że zabranianie uczniom korzystania ze smartfonów może prowadzić do wychowania pokolenia cyfrowych analfabetów.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla uczniów, szkoły stosują różne recepty na ten problem - większość dodaje do statutów zapis, że telefony komórkowe muszą być wyłączone podczas lekcji. 

 

 

A co wy sądzicie na ten temat?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE