Reklama

Reklama

Zakaz jazdy na hulajnogach? Są nowe przepisy

Opublikowano: czw, 20 maj 2021 06:06
Autor:

Zakaz jazdy na hulajnogach? Są nowe przepisy - Zdjęcie główne

Hulajnogi elektryczne - zmiany w prawie o ruchu drogowym

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś (20 maja) w życie weszły zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w której pojawiły się przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Reklama

Do tej pory na hulajnogach elektrycznych mógł jeździć tak naprawdę każdy – bez względu na wiek czy posiadane uprawnienia. Status hulajnóg elektrycznych był bowiem w prawie o ruchu drogowym nieuregulowany. Z tego też względu hulajnogi elektryczne cieszyły się dużym zainteresowaniem – nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród dzieci. Najmłodsi często prosili o nie m.in. z okazji Komunii Świętej. 

Kto może jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Teraz jednak okazuje się, że z hulajnóg elektrycznych nie będą mogli korzystać wszyscy.  Nowe przepisy określają między innymi wiek osób, które mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej. Dorośli, czyli osoby powyżej 18 roku życia mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej bez ograniczeń. Jednak dzieci w wieku 10 – 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Natomiast dzieci poniżej 10 roku życia mają zakaz jeżdżenia hulajnogą po drogach publicznych. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko poniżej 10 roku życia może korzystać z hulajnogi elektrycznej – jednak tylko pod opieką osoby dorosłej. 

Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej?

  • Osoba powyżej 18 lat – bez ograniczeń
  • Osoba w wieku 10 - 18 lat – karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T
  • Dziecko do 10 lat - zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze 

Wyjątek: w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłe 

Hulajnoga elektryczna - zmiany w prawie o ruchu drogowym

To nie jedyne zmiany jeżeli chodzi o hulajnogi elektryczne. Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych nie będą mogły jeździć na nich szybciej, niż 20 km/h. I to tylko po ścieżkach rowerowych lub jezdni, na których maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Gdy dozwolona prędkość na drodze jest wyższa niż 30 km/h, a przy jezdni nie ma ścieżki rowerowej – hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku. Jednak tylko z prędkością dostosowaną do prędkości pieszych. 

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  • Droga dla rowerów lub pas dla rowerów – do 20 km/h;
  • Droga z prędkością do 30 km/h – w przypadku, gdy brakuje ścieżki rowerowej lub oddzielonego pasa dla rowerów;
  • Chodnik – dozwolone tylko, gdy ruch pojazdów na jezdni odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h. Prędkość na chodniku należy dostosować do prędkości pieszych

Dodatkowo osoby kierujące hulajnogą elektryczną nie mogą przewozić na niej innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnąć czegokolwiek, korzystać w czasie jazdy z telefonu komórkowego lub być pod wpływem alkoholu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.