Reklama

Wybory prezydenckie. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Opublikowano:
Autor:

Wybory prezydenckie. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie.

W powiecie krotoszyńskim uprawnionych do głosowania jest 60.467 osób. Każda osoba jest przypisana do konkretnego lokalu wyborczego, w którym ma prawo oddać głos.

 

Może się jednak zdarzyć tak, że część osób 28 czerwca będzie na wyjeździe i nie będzie miało możliwości pojechania do lokalu, w którym znajduje się w spisie wyborców.

Czy to znaczy, że – będąc na przykład na wakacjach – nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach prezydenckich?

 

Nie. Istnieje bowiem możliwość uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania. Na jego podstawie możemy głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

 

By jednak otrzymać takie zaświadczenie, musimy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Czas na to mamy tylko do jutra (26 czerwca).

 

Po złożeniu wniosku w gminie, w której znajdujemy się w spisie wyborców otrzymamy dwa zaświadczenia o prawie do głosowania. Jedno zaświadczenie będzie obowiązywać podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich (28 czerwca), a drugie podczas drugiej tury (12 lipca).

 

Co ważne – otrzymanie zaświadczenia jest równoznaczne z wykreśleniem ze spisu wyborców w dotychczasowym lokalu wyborczym. Oznacza to, że jeżeli zgubimy zaświadczenie – nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach prezydenckich i oddać głos w żadnych z lokali (nawet w tym w naszym miejscu zamieszkania).

 

Warto także pamiętać, że zaświadczenie obowiązywać będzie także podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Dlatego – jeśli nawet od tego czasu wrócimy z wakacji i będziemy chcieli oddać głos w lokalu wyborczym na terenie naszego miejsca zameldowania – prócz dokumentu tożsamości do lokalu wyborczego musimy zabrać także zaświadczenie. Bez niego nie otrzymamy karty do głosowania.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE