Reklama

Wielowieś. Kto otruł kilkadziesiąt ptaków? Prokuratura zakończyła śledztwo

Opublikowano:
Autor:

Wielowieś. Kto otruł kilkadziesiąt ptaków? Prokuratura zakończyła śledztwo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie otrucia kilkudziesięciu martwych ptaków zagrożonych gatunków, które znaleziono na polu w Wielowsi (gm. Krotoszyn).

Do zdarzenia doszło na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Wtedy to pracownicy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie zostali powiadomieni o kilku martwych ptakach znalezionych na polu w Wielowsi.

 

Ptaki zostały najprawdopodobniej otrute, leżały w odległości kilkunastu metrów od siebie. W pobliżu znajdowało się rozrzucone mięso – informowali przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie.

 

Następnego dnia na polu znaleziono kolejne martwe ptaki. O całej sprawie została poinformowana policja i prokuratura. Przeprowadzono śledztwo, które właśnie się zakończyło.

 

Prokuratura rejonowa w Krotoszynie zakończyła śledztwo dotyczące otrucia przez nieustaloną osobę w okresie pomiędzy 30 maja a 5 czerca ub. R w miejscowości Wielowieś kilkudziesięciu ptaków podlegających ścisłej ochronie z gatunku kruków, orlików białych, błotniaków i pustułek – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp.

 

PTAKI W WIELOWSI OTRUTO BENDIOKARBEM

 

W toku postępowania przeprowadzono ekspertyzy toksykologiczne, sądowo – weterynaryjne sekcje zwłok wszystkich martwych ptaków oraz przebadano znalezione na polu kawałki mięsa.

W oparciu o ten materiał ustalono opinię biegłych z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z zakładu patomorfologii i weterynarii sądowej. W oparciu o badanie seksyjne, histopatologiczne, a także toksykologiczne stwierdzono, że przyczyną śmierci było zatrucie pestycydem o nazwie bendiokarb, który był umieszczony w kawałkach rozrzuconego mięsa – wskazuje Maciej Meler.

Śledczy przesłuchali także okolicznych śwadków oraz podjęli próbę ustalenia miejsca nabycia tego konkretnego środka o nazwie bendiokarb.

Niestety, ustalono, że jest dostępny – w mniejszym stężeniu – dostępny w ogólnych marketach ogrodniczo – budowlanych, a w większym stężeniu w specjalistycznych hurtowniach. W toku tego postępowania wszystkie te hurtownie zostały sprawdzone, natomiast nie udało się ustalić bezpośredniego nabywcy z uwagi na to, że te konkretne transakcje nie podlegają rejestracji w postaci imienia i nazwiska – przyznaje rzecznik prasowy ostrowskiej prokuratury.

 

Krotoszyńscy policjanci pod nadzorem prokuratury przeprowadzili także poszukiwania w celu znalezienia trującego środka.

Jednocześnie wdrożono dalsze czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Przeprowadzono przeszukania pod kątem zabezpieczenia tego środka u ewentualnie wytypowanych osób – wylicza prokurator.

 

KTO OTRUŁ PTAKI W WIELOWSI? ŚLEDZTWO UMORZONE

 

Niestety, mimo tych działań – nie udało się wskazać osoby, która rozrzuciła zatrute mięso na polu w Wielowsi (gm. Krotoszyn) i tym samym otruła kilkadziesąt ptaków z gatunków zagrożonych.

Na obecnym etapie ten materiał dowodowy nie pozwolił na postawienie zarzutów. Postępowanie – pomimo jego formalnego umorzenia – pozostaje w zainteresowaniu organów ścigania i w przypadku uzyskania nowych dowodów może zostać podjęte – podkreśla Maciej Meler.

 

Foto: TOZ Krotoszyn

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE