Reklama

Wielkopolski Rolnik Roku 2021 [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 7 cze 2022 11:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 45 najlepszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce przystąpiło do XXI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021. Nominowanych zostało 20 gospodarstw, a 10 z nich otrzymało nagrody.

Reklama

Finał XXI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku odbył się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do konkursu zgłosiło się 45 wielkopolskich gospodarstw, spośród których kapituła wybrało 20 nominowanych i 10 laureatów. 

Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, innowacyjnością dbałością o jakość wytwarzanych produktów oraz troską o zachowanie charakteru obszarów wiejskich. Rolnicy z Wielkopolski od dziesięcioleci znajdują się w czołówce producentów trzody chlewnej, wołowiny, mleka, jaj. Wielu z nich z pokolenia na pokolenie przekazuje szacunek i pasję do uprawy roli swoim następcom. Mimo licznych przeciwności związanych z występowaniem wirusa ASF, wysokich cen paliwa i nawozów czy suszy Wielkopolscy Rolnicy osiągają znakomite rezultaty i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za ich trud i troskę o to by na naszych stołach nigdy niczego  nie zabrakło. – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Oceniane gospodarstwa prezentowały wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, ogrodnictwo, drobiarstwo, produkcja kwiatów i przetwórstwo. 

Obszary wiejskie są od lat wspierane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Realizowane są liczne programy poprawiające infrastrukturę wodno-ściekową, drogową oraz kulturalną. Wspierane są inicjatywy w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi, a także o charakterze kulturowym, zachowania tradycji oraz dziedzictwa kulinarnego. Sektor pszczelarski od kilku lat również regularnie otrzymuje wsparcie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich- wyliczał województwie wsparcie wicemarszałek Krzysztof Grabowski Grabowski.

Lista laureatów Wielkopolskiego Rolnika Roku 2021:

  1. Elżbieta i Tomasz Jazon, uprawa ziemniaków, cebuli i zbóż, Zakrzewo, powiat wolsztyński
  2. Grażyna i Hieronim Gryczyńscy, szklarnie (ogórek), produkcja roślinna, Latalice, powiat poznański
  3. Sylwia i Piotr Zawiasa, ukrawa kapusty białej, papryki, cebuli, przetwórstwo, Klotydów, powiat kaliski
  4. Elżbieta i Józef Kurzawa, Renata i Krzysztof Kurzawa, produkcja mleka, produkcja roślinna, Wichertów, powiat turecki
  5. Marlena i Mariusz Wiza, trzoda chlewna, Skokówko, powiat gostyński
  6. Magdalena i Bartosz Przybylscy, brojlery, produkcja roślinna, Kędzierzyn, powiat gnieźnieński
  7. Tomasz Leszczyński, nasiennictwo warzyw, Łążek, powiat kolski
  8. Krystyna i Piotr Mizerni, bydło mleczne, Nowy Czarnków, powiat koniński
  9. Beata i Mariusz Nowaccy, rośliny ozdobne, kwiaty, byliny, Dachowa i Brzezie, powiat gostyński
  10. Izabela i Zbigniew Strajkowscy, warzywnictwo, produkcja roślinna i przetwórstwo, Michalcza, powiat gnieźnieński
 

Podczas tegorocznej gali Wielkopolskiego Rolnika Roku po raz pierwszy wręczono także nagrodę specjalną za szczególne osiągnięcia, wkład i zaangażowanie w rozwój działalności rolniczej na terenie Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali ją Państwo Bronisława i Jan Chlasta z Nowych Skalmierzyc z powiatu ostrowskiego.

Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” to inicjatywa, która pokazuje jak zmienia się obraz wielkopolskiej wsi. Rozwój gospodarstw przez wdrażanie nowych technologii na wielu płaszczyznach ich funkcjonowania pokazuje, że wielkopolscy rolnicy idą z duchem czasu i są konkurencyjni na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Kapituła konkursowa wizytując gospodarstwa docenia starania rolników o rozwój nie tylko w sferze gospodarczej, ale także estetykę prowadzonych gospodarstw będących wizytówką gospodarza. – mówi prof. Grzegorz Skrzypczak przewodniczący kapituły konkursowej.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy