Reklama

Wielkopolska. 6 tys. osób bez pracy, zgłosiło się po dodatek solidarnościowy

Opublikowano:
Autor:

Wielkopolska. 6 tys. osób bez pracy, zgłosiło się po dodatek solidarnościowy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O świadczenie do ZUS-u mogli wnioskować ci, którzy po 15 marca 2020 r. stracili pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

Wielkopolanie są zainteresowani pomocą w formie dodatku solidarnościowego. Do Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło już 1846 wniosków. Do I i II Oddziału ZUS w Poznaniu łącznie wpłynęło 3.560 takich wniosków. Natomiast do Oddziału ZUS w Pile, 546 – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1.400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym dana osoba złożyła wniosek. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy, ZUS opłaca od kwoty tego dodatku, składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także zdrowotne. Jednak składki te nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji, urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. Ponadto, za okres wypłaty dodatku solidarnościowego, nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Dlatego, osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, powinna wystąpić o świadczenie, które jest dla niej bardziej korzystne finansowo – tłumaczy Ewa Szymankiewicz, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziale ZUS w Ostrowie Wielkopolskim.

Termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy upływa 31 sierpnia 2020 r.  Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE