Reklama

Wakacyjne 500 plus. Posłowie przyklepali bon turystyczny

Opublikowano:
Autor:

Wakacyjne 500 plus. Posłowie przyklepali bon turystyczny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komu przysługuje i jakich formalności należy dokonać, aby go otrzymać?

Parlamentarzyści przyjęli ustawę związaną z bonem turystycznym. Wprawdzie w przepisach nie uwzględniono m.in. propozycji Senatu, aby bonem objąć emerytów i rencistów, ale za to grono jego beneficjentów rozszerzono o dzieci rodziców pracujących za granicą. Bon ma zachęcić do spędzenia wakacji w kraju i korzystania z jego dóbr oraz uroków turystycznych. Ustawę podpisał już prezydent Andrzej Duda. 

 

Komu przysługuje bon?

Jednorazowy bon przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Ponadto świadczenie będzie przysługiwało także na dziecko, które urodzi się w okresie pomiędzy wejściem ustawy w życie a 31 grudnia 2021. Bon będzie przysługiwał również na dzieci, których rodzice pracują za granicą. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci. 

 

Jaka jest wartość bonu?

Bon w wysokości 500 zł będzie przysługiwać na każde dziecko. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

 

W jaki sposób można składać wnioski o bon?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować. Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. 

 

W jakiej formie bon będzie wydany?

Będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po aktywacji bonu w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, będzie on przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

 

Jaki jest termin ważności bonu?

Bon wygaśnie 31 marca 2022 r.

 

Za jakie usługi można zapłacić bonem?

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

 

Gdzie będzie można zapłacić bonem?

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE