Reklama

W Zdunach przydałby się zdun? W kominie zapaliła się sadza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Jutrosin

W Zdunach przydałby się zdun? W kominie zapaliła się sadza - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto OSP Jutrosin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdun - rzemieślnik, który buduje i naprawia piece, przydałby się pilnie w miejscowości Zduny. W jednym z tamtejszych domów zapaliła się sadza w nieszczelnym kominie.

Wezwanie do pożaru sadzy w kominie  krotoszyńscy strażacy dostali tuż po godz. 17.00 w środę, 19 kwietnia. Do zagrożenia doszło w jednym z domów jednorodzinnych.

Na miejsce przyjechały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczeh z Krotoszyna oraz miejscowa OSP. Strażacy ugasili pożar specjalnym środkiem gaśniczym, usunęli żar z pieca i wyczyścili przewód kominowy z zalegającej sadzy.

- W budynku stwierdzono też nieszczelność przewodu kominowego - informuje st. kpt. Tomasz Patryas, oficer prasowy KP PSP w Krotoszynie.

Ze względu na to, że podczas pożaru doszło do dużego zadymienia poddasza, strażacy użyli aparatów ochrony dróg oddechowych.

Paliło się także w Krotoszynie

Kolejny pożar sadzy w kominie miał miejsce kilka godzin później, w Krotoszynie. Do pożaru doszło tuż po północy w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Koźmińskiej.

Do akcji gaśniczej skierowano dwa zastępy z JRG Krotoszyn. Podobnie jak z Zdunach, działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia oraz zabezpieczeniu i wyczyszczeniu przewodu kominowego.

Strażacy ponawiają ostrzeżenie

O właściwą konserwację i okresowe kontrole przewodów kominowych strażacy apelują co roku.

Najczęstszą przyczyną pożarów sadzy w kominie jest brak okresowego czyszczenia przewodu dymowego oraz jego konserwacji. Należy pamiętać, że pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie przewodu dymowego i rozprzestrzenienie się ognia do pomieszczeń wewnętrznych budynku - czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej.

Obowiązkowe kontrole co roku

Zgodnie z prawem budowlanym, co najmniej raz w roku powinny być przeprowadzane kontrole przewodów kominowych przez specjalistów z uprawnieniami. Takich inspekcji wymagają też firmy ubezpieczające nieruchomość. W razie braku udokumentowanej kontroli, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć na właściciela lub zarządcę budynku karę grzywny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy