Reklama

W Zdunach będą przeprowadzone poszukiwania złóż gazu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez Geofizyka Toruń S. A.

W Zdunach będą przeprowadzone poszukiwania złóż gazu - Zdjęcie główne

Wozy do badań metoda sejsmiczną | foto Udostępnione przez Geofizyka Toruń S. A.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku rozpoczną się badania geofizyczne, których celem jest odnalezienie złóż gazu. W powiecie krotoszyńskim obejmą jedną gminę - Zduny.

Reklama

Jak ustaliliśmy, badania geofizyczne, na zlecenie PGNiG, przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A. Będą one prowadzone od października do końca listopada 2022r. i obejmą gminę Zduny. Przeprowadzane będą metodą sejsmiczną.

Poszukają gazu w Zdunach

Sprawę potwierdza Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy Spółki Geofizyka Toruń S.A.. Wyjaśnia, że firma zamierza przeprowadzić badania geofizyczne metodą sejsmiczną w województwie wielkopolskim, w gminach Pakosław, Jutrosin i Zduny oraz w województwie dolnośląskim, w gminach Cieszków i Milicz.

Celem prac jest rozpoznanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż gazu ziemnego - informuje. 

Poszukiwanie złóż gazu w gminie Zduny. Badania metodą sejsmiczną

Rzecznik Geofizyki Toruń S.A. wyjaśnia, że badania sejsmiczne są bezinwazyjnymi pomiarami geofizycznymi dla rozpoznania geologicznej budowy Ziemi, stosowanymi powszechnie na całym świecie. Wykonuje się je dla celów poszukiwawczych, jak również naukowobadawczych.

Prace sejsmiczne wykonywane przez Geofizykę Toruń S.A. polegają na wysyłaniu w głąb ziemi fal sejsmicznych wytwarzanych za pomocą specjalnych pojazdów. Fale odbijają się od głębokich warstw geologicznych i są rejestrowane za pomocą czujników rozmieszczonych na powierzchni ziemi - wyjaśnia Maciej Stawinoga.

Dodaje, że pomiar czasu upływającego od wysłania fali do jej powrotu na powierzchnię, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać i opisać budowę geologiczną badanego rejonu.

W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG - przekazuje rzecznik.

Zapewnia, że badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków, a pomiary prowadzi się w bezpiecznych odległościach od wszelkiej infrastruktury.

Porozumienia z właścicielami nieruchomości w Zdunach

Jak zapewnia Maciej Stawinoga, przed rozpoczęciem właściwych prac geofizycznych przedstawiciele Geofizyki Toruń kontaktują się z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których planowane są przejazdy specjalistycznych maszyn lub tymczasowa instalacja czujników. Przedstawiają planowany zakres prac oraz spisują stosowne porozumienia.

Nie będą wykonywane żadne wykopy i nie będzie ingerencji w istniejącą infrastrukturę techniczną - zaznacza rzecznik.

Najpierw analiza, potem decyzja

Co w przypadku, kiedy okaże się, że złoża są znaczne, a surowiec dobrej jakości? Czy przewidywana jest eksploatacja? Rzecznik Geofizyki Toruń S. A. tłumaczy, że samo wykonanie badań geofizycznych nie pozwala jednoznacznie rozstrzygnąć, czy na badanym terenie znajdują się złoża węglowodorów. Dopiero po analizie uzyskanych informacji o wgłębnej budowie geologicznej, podejmowane będą decyzje w zakresie ewentualnych dalszych prac poszukiwawczych, w tym np. wierceń. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy