Reklama

Trwa nabór wniosków o wypłatę dodatku osłonowego. Zobacz, ile twoja rodzina może dostać pieniędzy od rządu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Trwa nabór wniosków o wypłatę dodatku osłonowego. Zobacz, ile twoja rodzina może dostać pieniędzy od rządu  - Zdjęcie główne

Wniosek można złożyć do gminy albo online. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadal można składać wnioski o wypłatę dodatku osłonowego. Otrzymane pieniądze mają zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.  Środki wypłacane są przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Wniosek pobiera się i składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub przez portal ePUAP. Jeżeli wniosek złożymy do 31 lipca, dochód będzie liczony za 2020 rok. Natomiast w przypadku osób, które złożą dokumenty w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2022 r., dochód będzie liczony za 2021 rok. Zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu.

Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym, przysługuje on osobie:

  • W gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł;
  • Osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.
W ramach dodatku wypłacane będą następujące dopłaty:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł  (kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania) przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych; 
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę;
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę;
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.
Co ważne, dodatek osłonowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie jest on objęty podatkiem dochodowym, ani nie podlega egzekucji. Podane kwoty dodatku to kwoty, które są wypłacane bezpośrednio wnioskodawcom.

W przypadku, gdy przekroczymy wskazany próg dochodu na osobę, dodatek obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że wypłaca się dodatek w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. Jednak zgodnie z ustalonymi przypadku, gdy wysokość dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Jeśli wniosek złożymy po 31 stycznia 2022 r., dodatek zostanie wypłacony jednorazowo, jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w możliwie najkrótszym czasie. Terminem końcowym wypłaty dodatku osłonowego jest 2 grudnia 2022 r. Wnioski złożone po 31 października 2022 r. nie będą rozpatrywane. Praw do dodatku mają również osoby, które wynajmują mieszkanie.

Wsparcie ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w raju. Na ten cel rząd przeznaczył kwotę ponad 4 mld zł.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy