Reklama

Tradycyjne potrawy wigilijne. Co gości na naszych stołach?

Opublikowano:
Autor:

Tradycyjne potrawy wigilijne. Co gości na naszych stołach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw.

Wigilijna wieczerza jest pełna symboliki. Pod biały obrus kładziemy wiązkę sianka, a na stole przygotowujemy jedno nakrycie więcej - dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj pozostawiania jednego dodatkowego miejsca przy stole upowszechnił się w XIX wieku, a tradycja ta nawiązuje do słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.

Do stołu zasiadamy, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.

Tradycyjną wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od wspólnej modlitwy i odczytania fragmentu Ewangelii Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa. Później przełamujemy się z najbliższymi opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia. Zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest znany na całym świecie - tę tradycję kultywuje się jedynie w Polsce i na Litwie. 

Tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Jakich? W dużej mierze zależy to od regionu kraju i rodzinnych upodobań. 

Najpopularniejsze potrawy wigilijne to karp smażony, barszcz z uszkami, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, krokiety, paszteciki z grzybami, śledzie, ryba po grecku, sałatka jarzynowa, kulebiak z kapustą i grzybami, kutia i makowiec.

Kutia, czyli potrawa z pszenicy i miodu - na wielkopolskich stołach zaczęła gościć dopiero po II wojnie światowej. Dlatego - w odróżnieniu od innych regionów kraju - w Wielkopolsce i samym powiecie krotoszyńskim - zamiast kutii na wigilię je się makiełki, czyli bułkę moczoną w wodzie lub mleku, z makiem i miodem lub makaron z makiem. 

Także karp, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie wigilii - na świątecznym stole pojawił się dopiero po II wojnie. Czyli - wbrew pozorom - całkiem niedawno.

A co, drodzy czytelnicy, gości na waszych stołach? Bez jakich potraw nie wyobrażacie sobie wieczerzy wigilijnej?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE