Reklama

Tlenek węgla w Krotoszynie. Dziecko straciło przytomność

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Tlenek węgla w Krotoszynie. Dziecko straciło przytomność - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tlenek węgla ulatniający się w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie niemal doprowadził do tragedii. Dziecko straciło przytomność, konieczna była ewakuacja pozostałych mieszkańców.

Reklama

Krotoszyńscy strażacy otrzymali wezwanie o ulatniającym się tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie. 

Do zdarzenia skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn - wskazuje Tomasz Patryas, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. 

Gdy strażacy dotarli do mieszkania przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie wykonali pomiary, które wskazywały na obecność tlenku węgla w pomieszczeniach. Zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego udali się do łazienki, gdzie leżał nieprzytomny mały chłopiec. 

Wyznaczona rota medyczna przystąpiła do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu - informuje Tomasz Patryas. 

Gdy na miejsce dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego strażacy przekazali chłopca pod opiekę medyków, a ci - po przeprowadzeniu badań - zdecydowali o przewiezieniu go do szpitala w Krotoszynie w celu dalszej diagnostyki. 

Krotoszyn. Tlenek węgla - ewakuacja mieszkańców

W tym czasie strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w pionie budynku. Zdecydowali o ewakuacji mieszkańców. 

Strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w pionie budynku, z uwagi na obecność tlenku węgla z mieszkań ewakuowano kolejne osoby. Łącznie ewakuowano na zewnątrz budynku 13 osób. Decyzją Kierującego Działaniem Ratowniczym w całym pionie na każdej kondygnacji zakręcono zawory gazowe, po czym ponownie sprawdzono lokale urządzeniami pomiarowymi - urządzenia potwierdziły likwidację zagrożenia co pozwoliło mieszkańcom wrócić do swoich mieszkań - relacjonuje oficer prasowy KP PSP w Krotoszynie.

Jeden z mieszkańców budynku skarżył się na ból głowy, który mógł zostać wywołany tlenkiem węgla. 

Do Ratowników Medycznych zgłosił się mężczyzna (mieszkaniec bloku) z bólem głowy, do którego zadysponowano drugi Zespół Ratownictwa Medycznego.  Do momentu przybycia drugiej karetki pogotowia mężczyzna pozostawał pod opieką strażaków. Po przybyciu drugiego Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę przekazano personelowi medycznemu, który po przebadaniu podjął decyzję o pozostawieniu mężczyzny na miejscu zdarzenia. Przed zakończeniem działań sprawdzono ponownie mieszkania detektorem wielogazowym, który potwierdził brak zagrożenia - mówi Tomasz Patryas. 

Czujka chroni przed tlenkiem węgla

Tlenek węgla to cichy zabójca, przed którym może ostrzec nas czujka. Dlatego strażacy apelują do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, by zaopatrzyli się w tego typu urządzenie. 

Inwestycja w Czujnik tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Urządzenie poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć. To niepozorne elektroniczne urządzenie ratuje ludzkie życie - podkreśla Tomasz Patryas. 

Jak chronić się przed tlenkiem węgla?

  • regularnie poddawaj przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców, 
  • użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
  • nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych,
  • nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
  • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

  • bóle i zawroty głowy, 
  • duszność, 
  • senność,
  • osłabienie, 
  • przyspieszona czynność serca
W przypadku wystąpienia wskazanych wyżej objawów natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy