Reklama

Syreny alarmowe w niedzielę rano. Zawyją w hołdzie ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Syreny alarmowe w niedzielę rano. Zawyją w hołdzie ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję, że w niedzielę rano 10 kwietnia w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Będzie to hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę - powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Wysłano komunikaty do samorządów

Komunikaty w sprawie włączenia syren alarmowych samorządy otrzymały w sobotę rano z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

- W związku z 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, uprzejmie proszę Państwa o uruchomienie syren alarmowych na Państwa terenie. (...) Informacje o uruchomieniu syren alarmowych proszę jednocześnie podać do wiadomości publicznej (...) - czytamy w informacji z urzędu wojewódzkiego.

Zatem w niedzielę o godz. 8.41, zgodnie z decyzją rządu, w całej Polsce powinniśmy usłyszeć syreny alarmowe w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak zaznacza MSWiA, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się w kwietniu na uroczystości z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Użycie syren alarmowych - wyjaśnienia MSWiA

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

- 10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) - informuje MSWiA.

 

Uchodźcy z Ukrainy będą uprzedzeni o alarmie? 

Alert RCB zostanie też przesłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM, logujących się do polskich sieci komórkowych. Będzie zawierał  informację o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

- SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - zapewnia MSWiA.

Niektóre samorządy nie uruchomią syren alarmowych

Włączenia syren alarmowych ku pamięci ofiar Katastrowy Smoleńskiej domaga się rząd. Jutro przypada 12. rocznica tego wydarzenia. Jednak nie wszyscy samorządowcy zgadzają się z decyzją MSWiA i zapowiadają, że nie uruchomią alarmów. Tak dzieje się w dużych miastach. Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że jutro w mieście nie zostaną włączone syreny.

- Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w mieście - napisał na portalu społecznościowym.

W stolicy najprawdopodobniej również nie zawyje syrena alarmowa.

- Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu. Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę! - czytamy w poście prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Buntuja się również samorzdy na pólnocy Polski.

- Jak wielu innych samorządowców podjąłem decyzję o niewłączaniu jutro w Sopocie syren alarmowych. Przebywają u nas tysiące uchodźców z Ukrainy, którzy ukrywali się w swoim kraju przed bombami i rakietami zbrodniczego systemu. Sygnał l alarmu lotniczego jest dla nich wielką traumą - poinformował prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Czy syreny alarmowe zawyją w powiecie krotoszyńskim?

Samorządowcy z powiatu krotoszyńskiego zdecydowały, że wykonają polecenie MSWiA. I punktualnie o godzinie 8:41 w całym powiecie zawyją syreny alarmowe. 

W związku z 12 rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8.41 na terenie Krotoszyna, włączone zostaną syreny alarmowe w celu upamiętnienia ofiar katastrofy. Sygnał ciągły emitowany będzie przez minutę. Uruchomienie syren tego dnia będzie jednocześnie sprawdzeniem sprawności działania systemu - informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Syreny alarmowe zawyją także w Zdunach, Koźminie Wlkp., Rozdrażewie, Sulmierzycach i Kobylinie. 

[AKTUALIZACJA]

Burmistrz Krotoszyna zmienił zdanie. W mieście syreny jednak nie zawyją. Szerzej na ten temat tutaj - kliknij. 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy