Reklama

Sulmierzyce. Czy ZUK stanie się referatem w urzędzie?

Opublikowano:
Autor:

Sulmierzyce. Czy ZUK stanie się referatem w urzędzie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Taki pomysł pojawił się kilka tygodni temu, gdy z funkcji szefa ZUK zrezygnował Arkadiusz Koprowski. Czy zostanie on wcielony w życie?

W lipcu br., rezygnację ze stanowiska kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Sulmierzycach, złożył Arkadiusz Koprowski. Wprawdzie od tamtego momentu minęło już dobrych kilka tygodni, to jednak w przypadku niektórych sulmierzyckich radnych, emocje z takiego obrotu sprawy, nadal nie opadły.

 

Jestem oburzona tym, w jaki sposób władze naszego miasta traktowały od początku obecnej kadencji kierownika Arkadiusza Koprowskiego. Osobiście byłam zniesmaczona postawą przede wszystkim komisji rewizyjnej, ale też burmistrza. Permanentna krytyka poczynań kierownika ze strony niektórych radnych, była w mojej opinii najczęściej nieobiektywna i bezzasadna. Kierownik zderzał się jednak ze ścianą niezrozumienia i co tu dużo mówić, złej woli. Byłam tym oburzona i uważam takie postawy w samorządzie za skandaliczne – przekonuje Karolina Zaborek - Kulawska, radna z PiS.

 

ZUK jako referat czy osobna jednostka?

 

Natomiast po ustąpieniu Arkadiusza Koprowskiego, w Sulmierzycach coraz głośniej zastanawiano się czy nie wykorzystać tej sytuacji i zamiast szukać nowego szefa ZUK, pokusić się o przekształcenie zakładu w referat komunalny w urzędzie miasta.

Mówimy o ewentualnej likwidacji ZUK jako jednostki, a w zamian utworzeniu referatu w urzędzie miejskim, który przejąłby jego zadania. To jest oczywiście kwestia do przedyskutowania, przede wszystkim na forum rady miejskiej, ale też biorę pod uwagę taką ewentualność, która myślę, że może przynieść nawet pewne oszczędności - zwracał wówczas uwagę Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

 

Co na to sulmierzyccy radni? Jedni w ewentualnych „zmianach” dostrzegali pozytywy.

Moim zdaniem w zupełności wystarczy powołać referenta. Mogłoby to usprawnić działanie ZUK-u oraz przynieść pewne oszczędności finansowe. Kwestia jest tylko taka, że ZUK na dziś, jest samodzielną jednostką budżetową. Zapewne ta sprawa musi być też rozpatrzona i w związku z tym zachodzi pytanie czy formalnie takie przekształcenie jest możliwe. Swego czasu burmistrz planował powołanie jednolitej instytucji kulturalnej, w skład której wchodziłyby SDK, biblioteka i muzeum. Z relacji włodarza tu na przeszkodzie stoją przepisy – zwraca uwagę Marcin Ptak, szef komisji społecznej rady miejskiej w Sulmierzycach.

 

Pewną „blokadę” prawną, co do przeprowadzenia przekształceń w ZUK, dostrzega także Kamil Łopuszyński.

Z prawnego punktu widzenia, Zakład Usług Komunalnych jest samodzielną jednostką budżetową, nie ma tutaj możliwości przekształcenia jednostki w formułę referatu urzędu. Co prawda brak kierownika w ujęciu rocznym przynosi wymierne oszczędności finansowe, jednak zgodnie z prawem należy ogłosić konkurs na stanowisko kierownicze i przeprowadzić nabór – przekonuje radny.

 

Na przekształcenia w ZUK, nie godzi się także sulmierzycka opozycja.

Brak kierownika to osłabienie ZUK-u. Doprowadzenie do takiej sytuacji, uważam za błąd. Nie zgadzam się z taką polityką i będę ją surowo oceniać. Natomiast jeżeli burmistrz ma jakąś koncepcję, to niech ją przedstawi i podda pod dyskusję – proponuje Karolina Zaborek-Kulawska.

 

Przepis to przepis

 

Nic jednak nie wskazuje na to, aby miała miejsce jakakolwiek dyskusja a sam pomysł został wcielony w życie, bez względu na aprobatę czy też jej brak ze strony radnych.

Jestem po rozmowie z prawnikiem oraz skarbnikiem i w świetle obecnie obowiązujących przepisów, nie ma możliwości przekształcenia ZUK w referat w urzędzie miejskim. Musi to być jednostka budżetowa, niezależna od urzędu miasta. W takiej sytuacji status quo zakładu zostaje utrzymane i będzie ogłaszany konkurs na kierownika ZUK – zapowiada Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE