Reklama

Starasz się o dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera ? Zobacz, w jakim sklepie możesz kupić sprzęt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Starasz się o dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera ? Zobacz, w jakim sklepie możesz kupić sprzęt   - Zdjęcie główne

Dofinansowanie można wykorzystać w wybranym sklepie | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rośnie liczba sklepów, które dołączają do rządowego programu dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. Są to zarówno punkty stacjonarne, jak i internetowe.

Z dnia na dzień rośnie lista sklepów, w których można zrealizować świadczenie na zakup nowego telewizora lub dekodera. Są to zarówno duże, znane sieci RTV, jak i mniejsze punkty, również działające w sieci. Jeżeli więc upatrzyliście sobie sprzęt i miejsce, w którym chcielibyście go kupić, korzystając z rządowej pomocy finansowej, sprawdźcie, czy dana placówka bierze udział w programie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę dvbt2.gov.pl  i wpisać jej nazwę. Można również wpisać nazwę miejscowości, w której mieszkacie - wówczas poznacie całą aktualną listę punktów sprzedaży, które współpracują z rządem.

Dofinansowanie za zakup telewizora lub dekodera. Ile można dostać? 

Rządowy program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego ma związek ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej poprzez ulepszenie dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC. Widzowie, którzy posiadają telewizory i tunery nieobsługujące nowego systemu, muszą je wymienić. Osoby, których nie stać na zakup mogą się starać o dofinansowanie, które w przypadku telewizora wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera 100 zł. Wnioski można składać na Poczcie Polskiej (ale już nie w punktach pocztowych) lub drogą elektroniczną.

Po złożeniu dokumentu otrzymamy specjalny kod, który trzeba będzie podać w sklepie, w którym będziemy dokonywać zakupu sprzętu. 

Nowa jakość obrazu i dźwięku. Jakie obejmie kanały? 

Co dla widza oznacza zmiana standardu? Przede wszystkim, użytkownik telewizji naziemnej będzie miał do dyspozycji więcej programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku, ponieważ wszystkie programy będą nadawane w jakości HD. Zmiany spowodują również możliwość oferowania przez nadawców nowych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Zmiana dotyczy kanałów telewizyjnych znanych z MUX-1, które obejmują kanały: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV. A także MUX-2, w skład którego wchodzą: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

W starym standardzie DVB-T wciąż będą dostępne z kanały z MUX-3, czyli TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD, MUX-8 Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta. Odbiorcy, których sprzęt nie obsługuje standardu DVB-T2 lub kodeka HEVC, będą mogli oglądać jedynie te stacje. 

Sprawdź, kiedy zmiany w Twoim województwie 

Obecnie trwa drugi etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Województwa, które są nim objęte to zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Trzeci rozpocznie się już 23 maja. Wówczas prace rozpoczną się w południowo-wschodniej części kraju i obejmą województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie. Czwarty etap zaplanowano na 27 czerwca w północno-wschodniej część kraju, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. 

Co dla widza oznacza zmiana standardu? Przede wszystkim, użytkownik telewizji naziemnej będzie miał do dyspozycji więcej programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku, ponieważ wszystkie programy będą nadawane w jakości HD. Zmiany spowodują również możliwość oferowania przez nadawców nowych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Zmiana dotyczy kanałów telewizyjnych znanych z MUX-1, które obejmują kanały: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV. A także MUX-2, w skład którego wchodzi: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

W starym standardzie DVB-T wciąż będą dostępne z kanały z MUX-3, czyli TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD, MUX-8 Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta. Odbiorcy, których sprzęty nie obsługują standardu DVB-T2 lub kodeka HEVC będą mogli oglądać jedynie te stacje. 

Obecnie trwa drugi etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Województwa, które obejmuje to zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Trzeci rozpocznie się już 23 maja. Wówczas prace rozpoczną się w południowo-wschodniej części kraju i obejmą województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie. Czwarty etap zaplanowano na 27 czerwca w północno-wschodniej część kraju, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy