Reklama

Reklama

Rozdrażew. Od lipca znaczna podwyżka opłaty za śmieci

Opublikowano: pon, 8 cze 2020 21:13
Autor:

Rozdrażew. Od lipca znaczna podwyżka opłaty za śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieni się także sposób jej naliczania. Stawka będzie jedna i stała.

Reklama

Dotychczas mieszkańcy gminy Rozdrażew z odbioru odpadów komunalnych rozliczani byli według systemu, w którym wysokość opłaty uzależniona była od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. W praktyce wyglądało to tak, że np. gospodarstwo jednoosobowe płaciło miesięcznie za odbiór śmieci 17 zł, dwuosobowe 33 zł, trzyosobowe 48 zł, czteroosobowe 62 zł i tak z każdą kolejną osobą, jednostkowa wartość opłaty przypadająca na osobę, była umniejszana.

Nowa, wyższa stawka

Za kilkanaście dni to się jednak zmieni, bowiem jak tłumaczył podczas ostatniej sesji wójt Rozdrażewa, taki sposób naliczania opłat zaczął być kwestionowany m. in. przez Regionalną Izbę Obrachunkową czy prokuraturę.

 

Wynika to z niejednoznaczności dwóch przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który z jednej strony wskazuje cztery możliwe metody ustalenia opłaty i stanowi także o tym, że po jej wyborze można ją jeszcze różnicować o dodatkowe czynniki m. in. od liczby mieszkańców. Zaś z drugiej strony przepis, który mówi o wyborze metody (naliczania opłaty – przyp. red.) od gospodarstwa, stanowi o jednolitej stawce dla niego. Stąd występują rozbieżności w ocenie prawników czy stawkę w gospodarstwie można różnicować czy nie – wyjaśniał Mariusz Dymarski, wójt Rozdrażewa.

 

Dlatego postanowiono zmienić sposób naliczania opłaty za odbiór śmieci. Od lipca będzie więc obowiązywała jedna, stała stawka, która wynosić będzie 29 zł od osoby.

 

Opłatę (za odbiór odpadów - przyp. red.) ustala się mnożąc liczbę osób zamieszkujących dane gospodarstwo, razy przyjętą stawkę – zwracał uwagę wójt.

 

Oznacza to, że jeżeli dotychczas czteroosobowa rodzina za śmieci płaciła 62 złote, to od lipca będzie musiała z tego tytułu wysupłać już 116 zł, czyli niemal jeszcze raz tyle.  

 

Liczby nie oszukują?

Jak wyjaśniał wójt, wyliczenie nowej stawki za odbiór odpadów komunalnych poprzedzone było kalkulacją, w której pod uwagę wzięto m.in. wartość podpisanej umowy na świadczenie usług wywozu i zagospodarowania odpadów w okresie od 1 maja do 31 grudnia, która wynosi 795 tys. zł.

 

Dodatkowo założona została rezerwa w wysokości 3% wartości umowy w przypadku wzrostu ilości odpadów, a pragnę zauważyć, że liczba odpadów w naszej gminie cały czas przyrasta – tłumaczył Mariusz Dymarski.

 

Doliczono do tego jeszcze koszty obsługi administracyjnej, funkcjonowania PSZOK-u i edukacji ekologicznej. W sumie na szeroko pojętą gospodarkę odpadami wydatkowanych zostanie od maja do grudnia br. 964 tys. zł.

 

Po odjęciu wpływów, które należą się z tytułu opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych za miesiąc maj i czerwiec, a więc kwoty 130 tys. zł, pozostają nam konieczne do uzyskania jeszcze wpływy w wysokości 833 tys. zł. Podzieliliśmy to przez 6 miesięcy, co daje 138 tys. zł. Dzieląc to przez prognozowaną liczbę mieszkańców, a więc 4.800 osób, wychodzi 28,96 zł od osoby. (...) Gdy robiliśmy w grudniu przymiarkę do przetargu na odbiór odpadów, to według tamtejszych cen, wychodziło 33 zł od osoby - wyliczył Mariusz Dymarski.  

 

Postaw kompostownik a zapłacisz mniej 

 

Na „osłodę”, mieszkańcy mogą liczyć na obniżenie opłaty w przypadku, kiedy zgodzą się na umiejscowienie na swej posesji kompostownika i nieodstawianie odpadów zielonych. W tym przypadku, zwolnienie od jednej osoby, wynosić będzie 50 groszy.

 

Ta osoba, która się na to zdecyduje musi zadeklarować, że ma kompostownik i będzie te bioodpady kompostowała.  Jednocześnie rezygnuje z prawa dostarczania tych odpadów do odbioru. Poza tym musi się także liczyć z kontrolą w tej kwestii - uprzedza wójt Rozdrażewa.     

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.