Reklama

Rozdrażew. Dekada krwiodawców

Opublikowano:
Autor:

Rozdrażew. Dekada krwiodawców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 - lecie działalności obchodził Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy rozdrażewskim samorządzie.

Minioną dekadę podsumowała prezes organizacji – Monika Zefirian.

– Na początku było nas 11, obecnie klub liczy 90 członków, którzy własną krwią przypieczętowali swój los honorowego dawcy – mówi działaczka.

A i pozostałe liczby mówią same za siebie. Klub zorganizował bowiem 9 akcji poboru krwi i rejestracji dawców szpiku kostnego, podczas których krwiodawcy oddali ok. 133 640 ml tego życiodajnego płynu, a 25 osób odważyło się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Nie dziwi więc, że podczas spotkania uhonorowano najaktywniejszych krwiodawców. I tak odznakę zasłużony honorowy dawca krwi otrzymali - brązową III stopnia - Mirosława Grobelna oraz Tomasz Stęclik za oddanie 6 litrów krwi. Srebrna II stopnia trafiła do Tomasza Stęclika za oddanie 12 litrów krwi a złota I stopnia do Przemysława Jankowskiego za oddanie 18 litrów krwi.

– Pierwszy raz oddałem krew będąc w wojsku. To było w latach 90-tych. W tej chwili mam oddane 18 litrów - mówi Przemysław Jankowski.

Dodaje, że przez ostatnie 4-5 lat stara się robić to regularnie co 2 miesiące.

- Oddaję krew, bo lubię pomagać ludziom, a to jest coś co nic nie kosztuje, a ratuje życie innym – wyjaśnia pan Przemysław.

Obecnie wg danych statystycznych z roku 2017, stałych honorowych krwiodawców w Polsce jest ok. 612, 6 tys.

- Cieszy myśl, że 90 osób z tej rzeszy ludzi o otwartych sercach należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy w Rozdrażewie - podsumowuje Monika Zefirian.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE