Reklama

Rekordowa frekwencja w kraju. I wstyd w powiecie krotoszyńskim

Opublikowano:
Autor:

Rekordowa frekwencja w kraju. I wstyd w powiecie krotoszyńskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedzielne wybory prezydenckie były prawdziwym świętem demokracji, w którym zwyciężyli sami obywatele – tłumnie ruszając do urn.

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich zszokowała wszystkich. Tym bardziej, że 5 lat temu, gdy o najważniejszy fotel w państwie główny bój toczył Andrzej Duda z Bronisławem Komorowskim – zaangażowanie obywateli nie powalało. Do lokali wyborczych udało się wówczas niespełna 49 procent Polaków. A w powiecie krotoszyńskim jeszcze mniej – niecałe 45 procent.

 

Coraz więcej Polaków przy urnach

Nadzieją, że Polacy bardziej zainteresują się losem kraju były ubiegłoroczne wybory parlamentarne. Wtedy to frekwencja w Polsce przekroczyła 61,7 procent. I choć zaangażowanie mieszkańców powiatu krotoszyńskiego na tle wszystkich rodaków było niższe – 57,4 procent – to i tak odtrąbiono sukces. W końcu większość zdecydowała się oddać głos.

 

Powiat krotoszyński z tyłu

W niedzielę naród pokazał, że chce decydować. Mimo epidemii koronawirusa, upału i kolejek przed lokalami wyborczymi do urn poszło 64,51 % Polaków. Sama Wielkopolska – gdzie w wyborach wzięło udział 65,49 procent mieszkańców – także pokazała, że chce mieć wpływ na los kraju. I choć frekwencja w powiecie krotoszyńskim – 60,96 procent – na tle dotychczasowych wyborów może cieszyć, to jednak, porównując do innych regionów Wielkopolski – nie mamy powodów do dumy. Powiat krotoszyński znalazł się bowiem na 27 miejscu wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w Wielkopolsce pod względem frekwencji. 

 

 

Nie walczyli o wozy strażackie

W samym powiecie krotoszyńskim największe zaangażowanie pokazali mieszkańcy gminy Krotoszyn, gdzie frekwencja wyniosła 62,37 procent, to pokazuje, że – porównując do innych gmin w powiecie – mieszkańcy gminy Krotoszyn mogą być dumni. Powodów do dumy nie mają jednak mieszkańcy gminy Koźmin Wlkp., gdzie frekwencja była najniższa w całym powiecie – niespełna 58,4 procent.

Złośliwi mówią, że powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, iż w na początku roku Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wlkp. otrzymała nowy wóz bojowy. Nie było więc sensu brać udziału w rządowej „Bitwie o Wozy”, w której to nowy wóz strażacki miał trafić do tej gminy w Wielkopolsce, w której do urn poszło najwięcej obywateli. Obietnica wozów strażackich dla Zdun i Sulmierzyc także mogła sprawić, że tamtejsi mieszkańcy nie mieli motywacji do walki. Kto wie, może przed II turą pojawi się nagroda za frekwencję, która będzie bardziej atrakcyjna dla mieszkańców naszego powiatu?

 

Frekwencja wyborcza

 

 

Polska

Wielkopolska

Powiat krotoszyński

Wybory prezydenckie 2020 rok

64,51 %

65,49 %

60,96 %

Wybory parlamentarne 2019 rok

61,74 %

62,95 %

57,38 %

Wybory prezydenckie 2015 rok

48,96 %

47,92 %

44,95 %

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE