Reklama

Przebudowa torów pomiędzy Koźminem Wlkp. a Jarocinem. Jest komunikacja zastępcza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przebudowa odcinka linii 281 między Koźminem Wlkp. a Jarocinem postępuje. Obecnie na remontowanym odcinku wprowadzono komunikację zastępczą.

Remont odcinka linii 281 między Koźminem a Jarocinem 

Chodzi o linię kolejową nr 281 Oleśnica – Chojnice, a dokładnie ok. 14 km odcinek Koźmin Wlkp. – Jarocin. Roboty mają być wykonane w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”.

Odcinek ten nie był w najlepszym stanie. Wykonane badania potwierdziły, że podsypka tłuczniowa uległa degradacji, a część podkładów kolejowych jest już zużyta. Ogranicza to prędkość, z jaką mogą mogą tam poruszać się pociągi do 40 km/h.

Oprócz budowy nowej nawierzchni kolejowej, prace obejmują także wymianę elementów sieci trakcyjnej i urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Na stacji Koźmin Wielkopolski przewidziano ponadto nowe rozjazdy, które umożliwią płynną zmianę toru jazdy pociągów. Prace obejmą także modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych (m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie).

Obecnie prace koncentrują się na odcinku Obra Stara – Koźmin Wielkopolski i stacji Koźmin Wielkopolski. Materiały do przebudowy linii są gromadzone również w okolicy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie (zobacz zdjęcia). 

Przebudowa torów na odcinku Obra Stara – Koźmin Wielkopolski

Po przebudowie pociągi będą mogły tam jeździć nawet 120 km/h. Podróże między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem skrócą się z ok. 20 min do ok. 15 min. Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem a Krotoszynem, a także lepsze warunki dla przewozu towarów linią łączącą Dolny Śląsk z Pomorzem.

"Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych podniesie poziom bezpieczeństwa. Na zwiększenie możliwości trasy w ramach przedsięwzięcia „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. – Jarocin w torze nr 1 od km 78.3,352 do 92,175”, które jest częścią projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281. 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”, PLK przeznaczyły ok. 44 mln zł ze środków budżetowych" - informuje Rzecznik Prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Mirosław Siemieniec.

Zakończenie inwestycji planowane jest w II połowie 2023 r.

- Do czerwca nie będą tędy jeździć pociągi, za wyjątkiem skadów technicznych - mówi portalowi osoba z branży. 

Na przejazdach kolejowych, które znajdują się na remontowanym odcinku, pojawiły się ostrzeżenia o wyłączonej sygnalizacji. Kierowcy nie powinni jednak zapominać o zatrzymaniu się przezd torami. 

Ze względu na szeroki zakres prac na jednotorowym odcinku, w porozumieniu z przewoźnikami, do tego czasu przewidywana jest obecnie zastępcza komunikacja autobusowa.

Będziecie korzystać z trasy po remoncie? Piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy