Reklama

Powiat krotoszyński. Weekendowy voucher w SPA dla medyków. Co na to starosta?

Opublikowano: pon, 1 cze 2020 19:16
Autor:

Powiat krotoszyński. Weekendowy voucher w SPA dla medyków.  Co na to starosta? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyliczono, że taki gest kosztowałby budżet powiatu co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Jakiś czas temu, radni zasiadający w Radzie Powiatu Krotoszyńskiego, wystosowali do mieszkańców powiatu apel o wsparcie służb medycznych, będący odpowiedzią na przejawy stygmatyzacji i zastraszania wobec walczących z koronawirusem pracowników służby zdrowia.

Powiatowi rajcy podkreślali w nim, że jeszcze nie tak dawno oklaskami wyrażano uznanie, podziw i podziękowanie przedstawicielom służby zdrowia, za prowadzoną heroicznie walkę z zarazą XXI wieku, jaką jest koronawirus. Jednocześnie zwracając uwagę, iż u niektórych mieszkańców naszego powiatu złość i gorycz skupiły się na pracownikach służby zdrowia, pomimo że ciągle narażając własne, ratowali zdrowie i życie współobywateli.

Pamiętajmy, że oni pracują w ekstremalnie trudnych warunkach, w ciągłym stresie, i na pewno zasługują na nasze wsparcie i zrozumienie. Nasz powiat to wspólnota ludzi mądrych i pracowitych, wspólnota, która potrafi docenić trud włożony w ochronę podstaw jej istnienia - w ochronę zdrowia i życia – przypominali samorządowcy.

Voucher za ofiarną pracę

Zaś teraz, jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości uznał, że słowo słowem, ale jego wartość poznaje się po czynach i złożył do zarządu powiatu wniosek o ufundowanie podwójnych voucherów, dla pracowników „lokalnej” służby zdrowia, na weekendowy pobyt w hotelu SPA, z pełnym wyżywieniem, w Świeradowie Zdroju. Miał być on do wykorzystania w ciągu roku.

Niech to będzie wyraz podziękowania ze strony mieszkańców powiatu za ofiarną pracę w szpitalu. Koszt tego pobytu można sfinansować z wydatków lub wykorzystać środki, które miały być wykorzystane na szkolenie wyjazdowe radnych i kierowników jednostek. Myślę, że w obecnej sytuacji winni to jesteśmy pracownikom, aby zrezygnować z tej formy szkolenia a znając zaradność zarządu jestem pewien, że ta kwota z pewnością się znajdzie – przekonywał radny powiatowy, Grzegorz Król.

Starosta przyznał, że docenia zarówno ogrom pracy wykonany przez służby medyczne a także gest radnego tyle, że spełnić go nie może - z dwóch powodów.

Pierwszy to brak możliwości prawnych pokrycia kosztów zakupu voucherów turystycznych. Dofinansowanie szpitala przez samorząd powiatowy może dotyczyć jedynie inwestycji, remontów bądź pokrycia straty finansowej – wskazywał Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Drugi powód, to nie najlepsza kondycja finansowa powiatu, który aktualnie realizuje rozbudowę szpitala przy Mickiewicza w Krotoszynie a wyliczono, że ufundowanie voucherów, pochłonęłoby najmniej 800 tys. zł

Byłby to czynnik jeszcze bardziej pogłębiający kryzys finansowy samorządu powiatu, jak i szpitala powiatowego – zaznaczył starosta.

Sprawdzone rozwiązanie to wpłaty na fundację?  

Z kolei Piotr Osuch zwrócił uwagę, że na pierwszej linii walki z koronawirusem są nie tylko medycy, ale także inne grupy zawodowe m. in. listonosze, kierowcy dowożący towar do sklepów, ekspedientki, straż pożarna czy policja.

Myślę, że gdybyśmy przyjęli ten apel, to za chwilę, któraś z tych grup, zgłosiłaby się do nas z zapytaniem – czemu oni a nie my? - tłumaczył radny.

Natomiast Dariusz Rozum przypomniał, że jest możliwość wspierania rodzimej służby zdrowia poprzez wpłaty na konto fundacji „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”, co już raz uczyniono. Wówczas radni dokonali w sumie 19 przelewów, na łączną kwotę 13 tys. zł, za którą szpital zakupił kombinezony.

Foto. Radny Grzegorz Król (w środku)


Czytaj również:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.