Reklama

Powiat krotoszyński. Rozliczenia PIT. Nowe ulgi i terminy

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Rozliczenia PIT. Nowe ulgi i terminy  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na rozliczenie PIT mamy czas do 30 kwietnia 2021 roku. W teorii nie musimy nic robić, a nasze rozliczenie zostanie wysłane automatycznie. W praktyce warto je jednak zweryfikować.

 

Od dziś – 15 lutego 2021 roku – na stronie e-Urząd Skarbowy możemy skorzystać z usługi „Twój e-PIT”. Tam czeka na nas gotowe rozliczenie podatkowe w formie cyfrowej. 

 

Usługę Twój e-PIT udostępniamy podatnikom już po raz trzeci, ale w tym roku jest ona częścią e-Urzędu Skarbowego, czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.To rozwinięcie idei Twojego e-PITa – wygodnych, bezpiecznych i łatwo dostępnych usług ułatwiających życie naszym klientom – wskazuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. 

 

Żeby zobaczyć przygotowane przez służby skarbowe rozliczenie swojej deklaracji, należy zalogować się poprzez profil zaufany, e-dowód albo bankowość elektroniczną. Innym sposobem jest logowanie się swoimi danymi podatkowymi (PESEL lub NIP) oraz podanie kwoty przychodów za poprzedni okres rozliczeniowy. PIT za ubiegły, 2020 rok będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim osób składających PIT-37 oraz PIT-36.

Gotowe rozliczenie podatkowe można modyfikować, ale nie trzeba. Jeżeli nic z nim nie zrobimy – dokument zostanie złożony automatycznie 30 kwietnia 2021 roku.  

 

PIT – sprawdź swoje rozliczenie

Warto jednak przed tym terminem sprawdzić gotowe rozliczenie podatkowe. Przede wszystkim warto je przejrzeć przed terminem wysłania, by – w razie błędów – uniknąć konieczności składania korekty. Mogą się bowiem zdarzyć błędy w określeniu kwot przychodów, kosztów uzyskania czy też kwot wpłaconych w trakcie roku przez płatników zaliczek na podatek dochodowy. Mogą również wystąpić błędy w przysługujących nam ulgach podatkowych lub zeznanie może w ogóle nie zawierać przysługujących nam ulg, co w konsekwencji spowoduje zapłatę nadmiernego podatku. Po przejrzeniu naszego rozliczenia możemy je zatwierdzić i od razu wysłać, lub po prostu czekać, aż zostanie automatyczne wysłane 30 kwietnia. 

 

Nadpłata podatku 

Jeżeli nasze roczne zeznanie podatkowe wskazuje, że mamy nadpłatę podatku i przysługuje nam zwrot podatku – warto wysłać je wcześniej i nie czekać na automatyczną wysyłkę z dniem 30 kwietnia 2021 roku. Zwrot nadpłaty podatku nastąpi bowiem w ciągu 45 dni od daty wysłania naszego zeznania podatkowego. Im więc wcześniej wyślemy rozliczenie – tym szybciej dostaniemy pieniądze. 

 

 

Jakie ulgi w PIT 2021?

Corocznymi ulgami odliczanymi od dochodu są:

  • - Ulga termomodernizacyjna w wysokości maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika. Ulga ta obejmuje osoby, które dokonały modernizacji lokalu mieszkalnego albo swojego domu. Oznacza to, że gdy dana nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, to każdemu z nich z osobna przysługuje 53 000 zł do odliczenia - zatem razem aż 106 000 zł. Modernizacja to pojęcie, które może np. określać wymianę pieca węglowego na gazowy lub pompę ciepła. Może też być to wymiana okien na bardziej nowoczesne i energooszczędne albo instalacja fotowoltaiczna na dachu domu produkująca własną energię elektryczną. Ważne jest, aby każdy taki wydatek został udokumentowany odpowiednią fakturą i dowodem zapłaty.
  • - Kolejna ulga to zapłacone przez nas w trakcie roku składki ZUS. Kwota przysługującego odliczenia wynika zazwyczaj z informacji PIT-11, którą otrzymujemy od swoich pracodawców.
  • - Ulga internetowa w maksymalnej kwocie 760 zł, przy czym ulga ta może być zastosowana w dwóch kolejnych latach. Jeżeli za rok 2019 odliczyliśmy np. 360 zł, to możemy jeszcze dokonać odliczenia tylko za rok 2020 w kwocie maksymalnie 400 zł.

 PIT - Ulga covidowa

Ulgą, która pojawiła się niedawno w związku z trwającą pandemią, jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Ciekawostką jest, że od dochodu możemy odliczyć podwójną wartość darowizny, jakiej dokonaliśmy na ten cel. Oznacza to, że jeśli podarowaliśmy np. szpitalowi 50 000 zł, to od dochodu możemy odliczyć aż 100 000 zł. Górnym limitem odliczenia jest osiągnięty przez nas dochód. Z prostego wyliczenia wynika, że jeśli nasz dochód roczny wyniósł 100 000 zł, a szpitalowi podarowaliśmy 50 000 zł, to dochód do opodatkowania wyniesie 0 zł. Podobna ulga obowiązuje przy darowiźnie tabletów lub laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe.

PIT 2021 - ulgi dla niepełnosprawnych

Dla osób niepełnosprawnych przewidziano trzy ulgi: ulgę na sprzęt rehabilitacyjny w kwocie do odliczenia faktycznie poniesionych wydatków, ulgę na leki dla osób, którym lekarz zalecił stałe ich przyjmowanie czy też ulgę na samochód.

Ulgi od podatku 2021

Ulga prorodzinna, polegająca na możliwości odliczenia określonej ustawowej kwoty za każde posiadane dziecko. Na pierwsze dziecko podatnik może odliczyć 1 112,04 zł. Taką samą kwotę można odliczyć również na drugie dziecko. Limit zwiększa się przy trzecim dziecku do kwoty 2 000,04 zł, a przy czwartym i następnych do kwoty 2 700 zł. Ważnym jest limit dochodów, jaki występuje w sytuacji posiadania tylko jednego dziecka. Limit ten wynosi 112 000 zł dla rodziców wspólnie wychowujących dziecko i 53 000 zł dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. Oznacza to, że jeśli dochody rodziców przekraczają te kwoty, to przy jednym dziecku nie będą oni mieli możliwości skorzystania z tej ulgi.

Ulga abolicyjna

Ulga ta jest przewidziana dla osób, które zarabiają również za granicą i tam od tych zarobków odprowadzają miejscowe podatki. W dużym skrócie, ulga ta przewiduje możliwość odliczenia podatków zapłaconych za granicą od podatku rocznego wyliczonego w Polsce. Konkretna kwota ulgi abolicyjnej będzie inna dla każdego podatnika, a wynika to z konieczności zastosowania odpowiednich algorytmów w obliczeniach. Warto skorzystać z tej ulgi, ponieważ może się okazać, że rok 2020 jest ostatnim w takiej formule. W kolejnych latach ulga ta będzie funkcjonować, jednak w znacznie bardziej obniżonych kwotach, co najpewniej spowoduje podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy