Reklama

Powiat Krotoszyński. Policjanci i ratownicy WOPR sprawdzali akweny [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Powiat Krotoszyński. Policjanci i ratownicy WOPR sprawdzali akweny [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze komendy powiatowej policji w Krotoszynie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali akweny na terenie powiatu krotoszyńskiego.

Celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym przy zbiornikach wodnych. Tam istnieje ryzyko utonięć i innych wypadków spowodowanych nieumiejętnym korzystaniem z uroków wody – wskazuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

Patrole kontrolowały dzikie kąpieliska, miejsca objęte zakazem kąpieli oraz tereny leśne znajdujące się przy zbiornikach wodnych.

Dzikie kąpieliska mają często zróżnicowane, głębokie i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów. Stanowią realne zagrożenie dla amatorów kąpieli wodnych. Brudna, zamulona woda może dodatkowo nieść zagrożenie w postaci skażenia – podkreślają policjanci.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE KĄPIELI:

 

 1. Kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Tzw. "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

 • Pełną satysfakcję z kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.

 • Nie wolno pływać zaraz po jedzeniu.

 • Nie można wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym słońcem np. opalaniem - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy.

 • Absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.

 • Nadmierna brawura w wodzie spowodowała niejedno nieszczęście. Lepiej nie próbować przepływać rzekę wpław czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

 • Skoki do wody, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane może to grozić utratą życia. Niebezpieczne również są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.

 • Rodzice dzieci nie mogą spokojnie leżeć na kocu, gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody. Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem.

 • Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne. kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Dzieci na sprzęcie pływającym muszą zawsze obowiązkowo być ubrane w kamizelkę ratunkową. Kapok daje nam gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.

 • Gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy, gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.

 • Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE