reklama
reklama

Powiat krotoszyński. Co ze święconką? Jest decyzja kurii

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Co ze święconką? Jest decyzja kurii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kuria kaliska wydała instrukcje w sprawie obchodów świąt wielkanocnych i święcenia pokarmów.
reklama

Przede wszystkim wierni, którzy nie wezmą udziału w celebracji Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie popełnią grzechu. Obecność w kościele nie jest obowiązkowa. 

Usilnie zachęcamy Księży Proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych  o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych. Należy podkreślić znaczenie celebracji diecezjalnych, którym przewodniczy biskup – czytamy w komunikacie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. 

Obchody Triuudum Paschalnego będą odbywać się jedynie w katedrze i kościołach parafialnych – z zachowaniem norm sanitarnych. Obowiązywać będą limity 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu minimum 1,5 m dystansu. Wierni mają obowiązek noszenia maseczek. 

 

OBCHODY ŚWIĄT WIELKANOCNYCH – WIELKI CZWARTEK

Instrukcje wydane przez kurię kaliską wskazują, że kapłani w Wielki Czwartek mogą odprawiać mszę świętą bez udziału wiernych. 

W Wielki Czwartek kapłanom wyjątkowo zezwala się na odprawianie Mszy św. w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu, jeśli zachodzi taka potrzeba (por. dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25.03.2020) – czytamy w wytycznych kurii kaliskiej. 

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej nie odbędzie się obrzęd obmycia nóg. Procesja także odbędzie się bez udziału wiernych. 

 

OBCHODY ŚWIĄT WIELKANOCNYCH – WIELKI PIĄTEK

W Wielki Piątek wierni będą modlić się m.in. „o ustanie epidemii”. Wprowadza się zakaz całowania i bezpośredniego kontaktu z Krzyżem. 

W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” może to być dotychczasowe, stałe tabernakulum do którego dodajemy odpowiednie dekoracje. W nawiedzeniu kościoła w celu adoracji Najświętszego Sakramentu należy stosować wymagane normy sanitarne. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi. Należy pozostawić Krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie – informuje kuria kaliska. 

 

OBCHODY ŚWIĄT WIELKANOCNYCH – CO ZE ŚWIĘCENIEM POKARMÓW?

Władze kurii kaliskiej zezwalają na organizowanie w parafiach święcenia pokarmów, jednak pod pewnymi warunkami. 

Możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Zachęcamy, aby  w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin – zaznaczają władze kurii kaliskiej. 

Osoby, które nie zdecydują się wziąć udział w święceniu pokarmów powinny przed śniadaniem wielkanocnym uroczyście pobłogosławić pokarmy w domu. 

Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba – wskazują przedstawiciele kurii. 

 

OBCHODY ŚWIĄT WIELKANOCNYCH – WIGILIA PASCHALNA I NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Obrzędy Wigilii Paschalnej mogą obywać się w kościele. Nie odbędą się jednak pokropienia ani sakramenty chrztu. 

Nie organizuje się procesji rezurekcyjnych. Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku Mszy o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła. Gdy ograniczenia co do liczby wiernych tego wymagają, w Niedzielę Zmartwychwstania można odprawić więcej Mszy Świętych. Biskup Kaliski na podstawie posiadanych uprawień udzielił pozwolenia każdemu kapłanowi na terenie diecezji kaliskiej do sprawowania czterech Mszy św.  w tym dniu w sytuacji konieczności duszpasterskiej – informują przedstawiciele kurii. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama