Reklama

Powiat krotoszyński. Chcesz bezpłatnie usunąć azbest? Sprawdź, jak to zrobić

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Chcesz bezpłatnie usunąć azbest? Sprawdź, jak to zrobić - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 2032 roku z dachów muszą zniknąć płyty azbestowe. Od kilku lat powiat krotoszyński - w porozumieniu z gminami - zajmuje się bezpłatnym odbiorem od mieszkańców wyrobów zawierających azbest i ich utylizacją.

Od 2017 roku powiat krotoszyński wraz z gminami bezpłatnie odbiera od mieszkańców i usuwa wyroby zawierające azbest. 

W tym roku z terenu posesji w powiecie krotoszyńskim odebrano i usunięto 611 ton płyt dachowych zawierających azbest. 

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 217 272,85 zł, z czego 140 825,00 zł pokryte zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pozostałą kwotę – 76 447,85 zł pokryły samorządy z terenu powiatu - wskazują władze powiatu krotoszyńskiego. 

Program działa od 2017 roku i od tego czasu z terenu powiatu krotoszyńskiego zniknęło ponad 3.400 ton płyt azbestowych. Łaczny koszt ich utylizacji wyniósł ponad 1.150.000,00 zł. 

Pamiętajmy, że zgodnie z głównym celem Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, całkowite usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych musi nastąpić do końca 2032 roku. Jednocześnie zapraszamy do składania wniosków w gminach właściwych dla lokalizacji nieruchomości, która posiada pokrycie dachowe zawierające azbest w celu bezpłatnego odbioru od Państwa wyrobów zawierających azbest w roku 2023. Ilość środków finansowych na przedsięwzięcie jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność składania wniosków - podkreślają pracownicy krotoszyńskiego starostwa. 

Usuwanie azbestu w 2023 roku

W tym roku starostwo powiatowe także bezpłatnie będzie usuwać azbest z posesji znajdujących się na terenie gmin: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Zduny oraz miasta Sulmierzyce. 

Wnioski w tej sprawie można składać w urzędach gmin do końca marca 2023 roku. Usuwanie azbestu odbędzie się pomiędzy majem a sierpniem. 

W związku z ograniczoną liczbą środków planowanych na realizację niniejszego zadania dopuszcza się możliwość niezrealizowania wszystkich wniosków. O zakwalifikowaniu się do projektu decyduje kolejność składania wniosków - wskazują władze powiatu krotoszyńskiego. 

Do wniosku o usunięcie azbestu należy dołączyć:

  1. dokument potwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością lub pisemną zgodę właściciela nieruchomości do udziału w Programie w przypadku umowy najmu, dzierżawy bądź innej umowy.
  2. Klauzulę informacyjna RODO. (Załącznik nr 2 do Regulaminu),
  3. Oświadczenie potwierdzające, że wyroby zawierające azbest nie pochodzą z budynków związanych z działalnością rolniczą bądź gospodarczą (załącznik nr 3 do Regulaminu) – w przypadku, gdy wnioskodawcą jest rolnik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, a wyroby zawierające azbest nie pochodzą z budynków z nią związaną,
  4. Oświadczenie potwierdzające, że na dzień złożenia wniosku wyroby zawierające azbest przeznaczone do usunięcia są zdemontowane z dachu (załącznik nr 4 do Regulaminu),
  5. oświadczenie o pomocy de minimis (załącznik nr 6 do Regulaminu) – w przypadku, gdy wnioskodawcą jest rolnik,
  6. Zgodę współwłaścicieli/współużytkowników wieczystych na realizację zadania,
  7. pełnomocnictwo – w przypadku działania przez pełnomocnika wraz z opłatą skarbową jeśli wymagana.
Regulamin usuwania azbestu - kliknij i pobierz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy