Reklama

[PORADY] Wakacje na rowerze? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Opublikowano:
Autor:

[PORADY] Wakacje na rowerze? Sprawdź, jak się do tego przygotować - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze trwają wakacje. Czas urlopów i wypoczynku. Może tym razem zaplanujecie wyprawę w bliższą lub dalszą okolicę rowerami?

Do wakacji na rowerze trzeba się dobrze przygotować. Nie chodzi tylko o skompletowanie odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim o przygotowanie własnego organizmu.

Kondycja fizyczna

Po pierwsze: pomyśl o swoim zdrowiu. Na wyprawę rowerową nigdy nie jedź chory, przeziębiony, z drobnymi urazami czy kontuzjami. Żeby przejechać kilkadziesiąt kilometrów każdego dnia, nawet po płaskim terenie, musisz być okazem zdrowia. Po drugie: zawczasu zadbaj o kondycję.  Nigdy nie decyduj się na wyprawę rowerową z myślą, że jakoś dasz radę. Już na kilka tygodni wcześniej regularnie wybieraj się w dłuższe trasy, najlepiej zbliżone do tych, które będziesz pokonywał każdego dnia. Możesz przejeżdżać te trasy wolnym, spokojnym tempem, ale gdy tylko masz okazję, przyzwyczajaj organizm do dużego, wielogodzinnego wysiłku.

Bagaż na rower

Wyprawa na rowerze wiąże się z odpowiednim przygotowaniem bagażu. Kilka kilometrów przejechane pustym rowerem, a kilka kilometrów z bagażem, przygotowanym na cały tydzień wyprawy, to zupełnie inny dystans. Trenuj nie tylko jazdę długich odcinków, ale także podróżowanie z plecakiem czy przyczepką, sprawdzaj, jak zachowuje się rower, gdy jest bardziej obciążony.

Wycieczka w góry?

Jeżeli chcesz wybrać się w góry, musisz wcześniej trenować na nierównym terenie. Nawet w niskich górach podjazdy będą wydawać się nie do pokonania, jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś jeździć po pagórkowatym terenie. A jeżeli bez przygotowania pojedziesz w góry z bagażem, to już po pierwszym dniu będziesz miał dość całej wyprawy. Dlatego ćwicz, naucz się, jak podjeżdżać pod górę i pokonywać wzniesienia, ale także jak zjeżdżać z górki z dużym bagażem, kiedy rower jest mocniej obciążony. Jeśli podjazdy i zjazdy z bagażem sprawiają ci dużą trudność, wybierz bardziej płaską trasę wyprawy.

Sprzęt rowerowy

Nie ma nic gorszego niż wyprawa rowerowa na sprzęcie, którego się nie zna i z siodełkiem, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Pamiętaj, że jadąc na kilkudniową wyprawę to właśnie w siodełku będziesz spędzał wiele godzin dziennie, więc warto wcześniej o tym pomyśleć. W ramach testowania sprzętu sprawdź nie tylko to, jak zachowuje się przy różnym ukształtowaniu terenu (np. czy hamulce dobrze działają podczas zjeżdżania ze wzniesienia z obciążeniem), ale także to, jak rower radzi sobie w deszczu. Jadąc na wyprawę rowerową po Polsce trzeba być przygotowanym także na jazdę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE