Reklama

Popularne leki na przeziębienie wycofane. Sprawdź, czy masz je w apteczce

Opublikowano:
Autor:

Popularne leki na przeziębienie wycofane. Sprawdź, czy masz je w apteczce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka popularnych leków na przeziębienie wycofano ze sprzedaży. Taką decyzję podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny. Są to zazwyczaj syropy mające w składzie fenspiryd – substancję wykazującą działanie przeciwzapalne i działającą rozkurczająco na oskrzela. Medykamenty z takim składnikiem stosuje się najczęściej w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń górnych oraz dolnych dróg oddechowych, a także pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Kilka popularnych leków na przeziębienie wycofano ze sprzedaży. Taką decyzję podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny. Są to zazwyczaj syropy mające w składzie fenspiryd – substancję wykazującą działanie przeciwzapalne i działającą rozkurczająco na oskrzela. Medykamenty z takim składnikiem stosuje się najczęściej w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń górnych oraz dolnych dróg oddechowych, a także pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Na liście jest m. in. popularny lek Pulneo czy Fosidal. Ale może ona zostać rozszerzona o kolejne medykamenty zawierające wskazaną substancję. - Francuska agencja ds. leków wystąpiła o wszczęcie pilnej procedury unijnej w celu dokonania ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających substancję czynną fenspiryd. Po przeprowadzeniu procedury zostanie podjęta decyzja czy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd powinny zostać utrzymane, zmienione, zawieszone lub wycofane – informuje Główny Inspektor Farmakologiczny. Dlatego koniecznie sprawdź leki, które masz w swojej domowej apteczce. I nie podawaj tych wycofanych z obrotu chorym.

 

Lista wycofanych ze sprzedaży leków:

Pulneo o smaku coli 2 mg/ml

Pulneo 2 mg/ml

Pulneo 25 mg/ml

Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml

Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml

Fenspogal 2 mg/ml

Eurespal 80 mg

Eurefin 2 mg/ml

Elofen 2 mg/ml

 

Maciej Hoffmann, lekarz z przychodni „Familia” w Krotoszynie

Wskazywane leki, jak np. Pulneo, znajdują się w grupie OTC, czyli wydawanych bez recepty. W takim przypadku, gdy są jakiekolwiek wątpliwości, zalecam wyrzucenie ich z domowej apteczki, by zminimalizować ryzyko ich – nawet nieumyślnego – zażycia. Jeżeli zaś chodzi o same infekcje, to radzę – gdy po kilku dniach infekcja nie mija – udać się do lekarza. Bo zdarzały się już przypadki zapalenia płuc bez występującej gorączki, więc nie można bagatelizować żadnych objawów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE