Reklama

Reklama

Ponad 4 mln zł zainwestowane w infrastrukturę drogową w Sulmierzycach

Opublikowano: czw, 23 lip 2020 15:01
Autor:

Ponad 4 mln zł zainwestowane w infrastrukturę drogową w Sulmierzycach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lokalny samorząd przez ostatnich 5 lat nie szczędził środków finansowych na wydatki majątkowe. Poprawiano stan dróg i ulic w mieście, a także inwestowano w obiekty użyteczności publicznej.

Reklama

27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce w pełni wolne wybory do rad gmin. Zaś 2020 rok, to czas świętowania jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego, wyjątkowego święta dla lokalnych społeczności. Minione trzy dekady, to efekt ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, dużych i małych miast, a także miasteczek i wsi.

 

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że to dzięki samorządom i władzom samorządowym nasze małe Ojczyzny mogą się cieszyć z lepszego komfortu życia za sprawą nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, dróg czy funkcjonującego transportu publicznego. Na co dzień tych inwestycji i starań się często nie dostrzega. Z kolei samorządowcy wiedzą ile czasami zabiegów trzeba poczynić, by na naszym „podwórku”, mieszkańcy mogli się cieszyć ze zmieniającego się krajobrazu miast i wsi – zwraca uwagę Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

 

W Grodzie Sulimira na przestrzeni ostatnich 5 lat, w powiększenie bądź modernizację majątku miasta, w sumie zainwestowano ponad 6 mln 500 tys. zł. Z czego 2/3 tej kwoty pochłonęły wydatki związane z budową bądź remontem dróg.

 

 

Najkosztowniejsza była przebudowa ulicy Stryczyńskiego i Tyczyńskiego, na które wydatkowano 1 mln 850 tys. zł. Zaś nieco ponad milion kosztował remont ulicy Jana Pawła II.

To jest właśnie ten segment wydatków budżetowych, które są najbardziej wyczekiwane przez mieszkańców. Powód jest prosty, one w znaczny sposób polepszają ich komfort życia. Podobnie ma się w sytuacji budowy sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Dlatego te inwestycje najczęściej są priorytetem w każdym budżecie, a jeżeli do tego dochodzi jeszcze zastrzyk gotówki w postaci dofinansowania z funduszy zewnętrznych, to żaden samorządowiec nawet się nie zastanawia nad realizacją zadania. Oczywiście pod warunkiem, że samorząd na to stać i nie wpływa to w znaczący sposób na pogorszenie jego kondycji finansowej - zaznacza włodarz Sulmierzyc.

 

Aktualnie najważniejszą inwestycją związaną z drogami, jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej przy Alei Klonowicza. Pierwszy jej etap realizowano w 2018 r. Wówczas na zadanie wydatkowano 221 tys. zł, z czego 82 tys. zł stanowiło wsparcie ze strony marszałka województwa. W tym roku zadanie ma być definitywnie zakończone, a prace pochłoną 332 tys. zł.

 

 

Ścieżka ma być miejscem rekreacji i wypoczynku dla naszych mieszkańców. Dlatego powstały na niej okrągłe placyki z kostki granitowej wraz z ławeczkami, gdzie można na chwilę podczas spaceru przysiąść. Zaś posadzona zieleń świetnie się z tym klimatem komponuje - przekonuje Dariusz Dębicki.

 

Wydatki inwestycyjne sulmierzyckiego samorządu nie skupiały się jednak wyłącznie na poprawie infrastruktury drogowej. Inwestowano również w ośrodek zdrowia, dom kultury czy przedszkole.

 

Każdy element majątku miasta, jest istotny i nie można go zaniedbać. Z drugiej strony, nie ma się co oszukiwać, nie zawsze pozwala na to sytuacja finansowa budżetu i część zadań trzeba odłożyć w czasie. To jest odwieczny dylemat samorządowców - na co w pierwszej kolejności wydatkować środki. Każdy, kto choćby w krótkim czasie zetknął się z samorządem wie, że dokonywanie wyboru, często wiąże się z niełatwą decyzją - wyjaśnia burmistrz Sulmierzyc.

 

 

Najważniejsze inwestycje drogowe w mieście na przestrzeni lat 2015-2019:

2019 rok

- przebudowa ulicy Myśliwskiej - 261 tys. zł

- przebudowa ulicy generała Tadeusza Kutrzeby - 511 tys. zł

2018 rok

- przebudowa ulicy Jana Pawła II - 1 mln 086 tys. zł

- przebudowa ścieżki pieszo-rowerowej przy Alei Klonowicza - 226 tys. zł

2017 rok

- przebudowa ulicy Stryczyńskiego i Tyczyńskiego - 1 mln 850 tys. zł

2016 rok

- przebudowa ulicy Granowice - 652 tys. zł

 

 

Pozostałe inwestycje w latach 2015-2019:

- remont dachu na Sulmierzyckim Domu Kultury - 269 tys. zł (2019r.)

- budowa sieci wodociągowe przy ulicy Mencfeldowskiego - 61 tys. zł (2018r.)

- modernizacja przedszkola publicznego - 49 tys. zł (2017r.)

- zakup koparki dla Zakładu Usług Komunalnych - 134 tys. zł (2017r.)

- rozbudowa i przebudowa ośrodka zdrowia - 260 tys. zł (2016r.)

- modernizacja ośrodka zdrowia wraz z dobudową podjazdu dla osób - niepełnosprawnych - 129 tys. zł (2015r.)

- budowa rurociągu odprowadzającego wody opadowe - 93 tys. zł (2015r.)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.