Reklama

Podwyżka abonamentu za radio i telewizję. Ile zapłacimy?

Opublikowano: 25 stycznia 2021 07:44
Autor: Marta Popławska | Zdjęcie: pixabay

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku roku zwiększyła się opłata abonamentowa RTV. Jeżeli masz w domu telewizor lub radio – zapłacisz więcej.

Reklama

Opłata abonamentu RTV wzrosła średnio o 8 procent. Miesięczna opłata za radio jest większa o 50 groszy – z 7 złotych wzrosła do 7,50 zł. Natomiast opłata za telewizor lub radio i telewizor wzrosła z 22,70 zł do 24,50 zł. 

 

Rachunek za abonament RTV musimy uregulować do 25 dnia każdego miesiąca. Jeżeli zdecydujemy się zapłacić od razu za dłuższy okres – kwartał lub cały rok – możemy liczyć na 10-procentową zniżkę. 

 

Opłata za radio i telewizor

 

Tak naprawdę nie ma różnicy czy słuchasz radia lub oglądasz telewizję – jeżeli radioodbiornik lub telewizor stoją w twoim domu – musisz płacić. 

 

Gospodarstwa domowe, placówki oświatowe i medyczne płacą jedną opłatę za wszystkie posiadane odbiorniki. Natomiast firmy i urzędy muszą płacić za każdy posiadany odbiornik – również radia w samochodach służbowych. 

 

 

Ustawa o opłatach abonamentowych stanowi jasno: „domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.”

 

Poczta Polska kontroluje posiadaczy radioodbiorników

 

Pracownicy Poczty Polskiej kontroluje kto i ile ma odbiorników oraz czy są one zarejestrowane i opłacone. W teorii więc listonosz może wejść do naszego domu, sprawdzić czy mamy radio lub telewizor oraz naliczyć nam opłatę. Jednak – tylko w teorii. 

 

W praktyce nie mamy obowiązku wpuszczenia do domu pracowników Poczty Polskiej. Prawo do odmowy wpuszczenia do domu np. listonosza zapewnia nam Konstytucja, która jasno mówi, że  wejść do naszych mieszkań w celach kontroli można tylko na zasadach opisanych w ustawie. A zapisów w ustawie na temat kontroli radioodbiorników i telewizorów – póki co – nie ma. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.