Łącznie w naszym regionie funkcjonują już 23 ośrodki oferujące tego typu diagnostykę finansowaną przez NFZ.
Pięć nowych placówek w Programie Badań Prenatalnych
Od 1 lipca do grona dotychczasowych 18 miejsc, w których realizowany jest Program Badań Prenatalnych dołączają kolejne:
- Innowacyjna Placówka Medyczna spółka z o.o., ul. Kupiecka 29, Swarzędz,
- Medfemina spółka akcyjna, ul. Wojskowa 1/73, Poznań-Grunwald,
- Prenatalcare spółka z o.o., ul. Kamienna 6b, Ostrów Wielkopolski,
- Pro Spa spółka z o.o., ul. Świetlana 25, Poznań-Grunwald,
- Szpital Pomnik Chrztu Polski, ul. św. Jana 9, Gniezno.
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia nowe placówki zostały wyłonione w postępowaniu konkursowym.
Brak placówek na północy regionu. NFZ zapowiada kolejny konkurs
Mimo rozszerzenia listy placówek, w gronie zarówno dotychczasowych, jak i nowych ośrodków, nadal brakuje tych z północnej części Wielkopolski. Powodem jest fakt, że żaden podmiot z tego regionu nie złożył oferty w ogłoszonym postępowaniu konkursowym.
- Liczymy na to, że w kolejnym planowanym przez nas konkursie uda się zapewnić dostępność do bezpłatnej diagnostyki kobietom z powiatów położonych na północy Wielkopolski - informuje wielkopolski oddział NFZ.
Jak skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych?
Aby kobieta mogła skorzystać bezpłatnych badań prenatalnych potrzebuje wyłącznie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Ważne jest, aby dokument zawierał informacje o zaawansowaniu ciąży, gdyż poszczególne badania przeprowadza się w określonym wieku ciążowym.
Kto może skorzystać z badań prenatalnych?
Warto pamiętać, że z programu badań prenatalnych może skorzystać każda kobieta w ciąży – niezależnie od wieku. Badania te pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u płodu oraz umożliwiają ich wczesne wykrycie. W wielu przypadkach wczesna diagnostyka daje szansę na rozpoczęcie leczenia jeszcze w trakcie trwania ciąży.
Badania prenatalne umożliwiają wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia zespołów wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, Turnera, Edwardsa, Patau czy Klinefeltera, a także chorób genetycznych, m.in. fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy oraz poważnych wad anatomicznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.