Reklama

Otrzymałeś maila od dostawcy prądu? To może być cyberatak!

Opublikowano:
Autor:

Otrzymałeś maila od dostawcy prądu? To może być cyberatak! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Część klientów Grupy Energa otrzymała maile informujące o wysyłce potwierdzenia salda z linkiem do strony, których adresatem miała być firma Energa. To oszustwo.

Część klientów Grupy Energa otrzymała maile informujące o wysyłce potwierdzenia salda z linkiem do strony, których adresatem miała być firma Energa. To oszustwo.

- Grupa Energa otrzymała sygnały od zaniepokojonych klientów, do których przysłano tajemnicze maile bez logo firmy, podpisane fałszywym imieniem i nazwiskiem z dopiskiem "ENERGA". Wiadomości informowały o rzekomej wysyłce potwierdzenia salda klientów i zawierały link do strony, która w rzeczywistości służyć może do kradzieży danych z naszego komputera bądź przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem - podkreśla Andrzej Dunajski, dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa.

I przestrzega, że treść wiadomości może się różnić od przedstawionego przykładu. 

- Treść maila, jaki otrzymają nasi klienci od cyberprzestępców podszywających się pod Energę, może się różnić w zależności od konkretnego przypadku - mówi Andrzej Dunajski, dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa.

Jeżeli nie masz pewności, czy mail, który otrzymałeś w rzeczywistości pochodzi od Grupy Energa - skontaktuj się z infolinią pod numerem 555 555 555 w celu upewnienia się, że nie stałeś się celem ataku cyberprzestępców. 

Jeżeli nie jesteś pewien, czy otrzymany mail pochodzi z zaufanego źródła - nie otwieraj zamieszczonych w nim załączników lub nie klikaj w odnośniki, ponieważ może to doprowadzić do zainfekowania twojego komputera lub smartfona. 

- Warto skoncentrować się na nagłówku wiadomości i spróbować upewnić się, czy faktycznie pochodzi ona od właściwego nadawcy. Sprawdzajmy też, czy w treści listu nie ma błędów bądź literówek. Dodatkowym zabezpieczeniem przed cyberatakami jest regularne wykonywanie kopii zapasowych (na wypadek infekcji typu _ransomware_), aktualizowanie systemu i programów, oraz posiadanie aktualnego programu antywirusowego - wskazuje Andrzej Dunajski. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE