Reklama

Reklama

Ostatnie pożegnanie Krystyny Łybackiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 27 kwi 2020 17:19
Autor:

Ostatnie pożegnanie Krystyny Łybackiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Krystyna Łybacka, była minister edukacji narodowej i sportu oraz wieloletnia posłanka z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i europosłanka zmarła 20 kwietnia w szpitalu. Miała 74 lata.

Reklama

Krystyna Łybacka została pochowana w Alei Zasłużonych na poznańskim cmentarzu na Miłostowie. W ostatnim pożegnaniu byłej minister edukacji narodowej i sportu uczestniczyli m.in. Zbigniew Brodziak, radny rady powiatu krotoszyńskiego i wieloletni działacz lewicy oraz Dariusz Rozum, radny powiatowy i prezes Polskiego Związku Sumo.

 

 - Znałem Krystynę 21 lat. Była zawsze blisko ludzi i tak przeżyła swoje życie – prawdziwie służąc. W ostatniej rozmowie powiedziała: „Zbyszku, ja mam kolegów partyjnych, ale mam też przyjaciół. A ty należysz do grona moich przyjaciół” - wspominał na łamach portalu krotoszynska.pl Zbigniew Brodziak, radny rady powiatu krotoszyńskiego i wieloletni działacz lewicy.

 

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Łybackiej miały charakter państwowy.

 

- Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krystynę Łybacką Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu prezydenta przekazał mężowi podczas uroczystości pogrzebowych minister Andrzej Dera – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

 

W pogrzebie Krystyny Łybackiej brał udział również Łukasz Mikołajczyk, który skierował do rodziny zmarłej słowa wsparcia.

 

- Każda przedwczesna śmierć budzi szczególny żal i poczucie ogromnej straty. Szansą na zachowanie obrazu już nieobecnych jest pamięć i dar wspomnień. Ten dar pozwala choć przez chwilę ukoić ból, przywołać dobre i wartościowe chwile. A każdy z nas tu obecnych potrafi tych chwil przywołać setki, a może tysiące. Dlatego, że śp. Krystyna Łybacka żyła tak, jak żyć się powinno. Była dobra i czyniła dobro. I tym dobrem nadal będzie się dzieliła – w naszych wspomnieniach – mówił w czasie uroczystości wojewoda wielkopolski.

 

Łukasz Mikołajczyk przypomniał także publiczny dorobek Krystyny Łybackiej.

 

- Była niezwykle zasłużoną Wielkopolanką, Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, zaangażowaną w sprawy społeczne posłanką siedmiu kadencji, posłanką do Parlamentu Europejskiego i nauczycielem akademickim. Była osobą, która z taktem i wiarą w ludzi zawsze angażowała się w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Osobą, dla której nie było ludzi mało ważnych. Zmiany, które jako Minister Edukacji Narodowej wprowadzała, pozwoliły utorować karierę wielu nauczycielom w Polsce. Także moją. Bo w czasie, kiedy była Ministrem Edukacji Narodowej, ja – jako młody nauczyciel – rozpoczynałem swoją praktykę. Miałem ten wielki zaszczyt podziękować Jej za to. I zawsze będę wdzięczny. Zawsze, kiedy minister Łybacka będzie w moich wspomnieniach, towarzyszyć im będzie jedno słowo – dziękuję. - wspominał Łukasz Mikołajczyk.

 

Na zakończenie ceremonii pogrzebowej na grobie Krystyny Łybackiej złożono wieńce m.in. od prezydenta RP, wicemarszałka sejmu, wiceprezes rady ministrów, minister rozwoju oraz przedstawicieli samorządu.

Zdjęcia: Zbigniew Brodziak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.