Krystyna Łybacka została pochowana w Alei Zasłużonych na poznańskim cmentarzu na Miłostowie. W ostatnim pożegnaniu byłej minister edukacji narodowej i sportu uczestniczyli m.in. Zbigniew Brodziak, radny rady powiatu krotoszyńskiego i wieloletni działacz lewicy oraz Dariusz Rozum, radny powiatowy i prezes Polskiego Związku Sumo.
- Znałem Krystynę 21 lat. Była zawsze blisko ludzi i tak przeżyła swoje życie – prawdziwie służąc. W ostatniej rozmowie powiedziała: „Zbyszku, ja mam kolegów partyjnych, ale mam też przyjaciół. A ty należysz do grona moich przyjaciół” - wspominał na łamach portalu krotoszynska.pl Zbigniew Brodziak, radny rady powiatu krotoszyńskiego i wieloletni działacz lewicy.
Uroczystości pogrzebowe Krystyny Łybackiej miały charakter państwowy.
- Za wybitne zasługi w działalności publicznej, prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krystynę Łybacką Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu prezydenta przekazał mężowi podczas uroczystości pogrzebowych minister Andrzej Dera – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.
W pogrzebie Krystyny Łybackiej brał udział również Łukasz Mikołajczyk, który skierował do rodziny zmarłej słowa wsparcia.
- Każda przedwczesna śmierć budzi szczególny żal i poczucie ogromnej straty. Szansą na zachowanie obrazu już nieobecnych jest pamięć i dar wspomnień. Ten dar pozwala choć przez chwilę ukoić ból, przywołać dobre i wartościowe chwile. A każdy z nas tu obecnych potrafi tych chwil przywołać setki, a może tysiące. Dlatego, że śp. Krystyna Łybacka żyła tak, jak żyć się powinno. Była dobra i czyniła dobro. I tym dobrem nadal będzie się dzieliła – w naszych wspomnieniach – mówił w czasie uroczystości wojewoda wielkopolski.
Łukasz Mikołajczyk przypomniał także publiczny dorobek Krystyny Łybackiej.
- Była niezwykle zasłużoną Wielkopolanką, Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, zaangażowaną w sprawy społeczne posłanką siedmiu kadencji, posłanką do Parlamentu Europejskiego i nauczycielem akademickim. Była osobą, która z taktem i wiarą w ludzi zawsze angażowała się w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Osobą, dla której nie było ludzi mało ważnych. Zmiany, które jako Minister Edukacji Narodowej wprowadzała, pozwoliły utorować karierę wielu nauczycielom w Polsce. Także moją. Bo w czasie, kiedy była Ministrem Edukacji Narodowej, ja – jako młody nauczyciel – rozpoczynałem swoją praktykę. Miałem ten wielki zaszczyt podziękować Jej za to. I zawsze będę wdzięczny. Zawsze, kiedy minister Łybacka będzie w moich wspomnieniach, towarzyszyć im będzie jedno słowo – dziękuję. - wspominał Łukasz Mikołajczyk.
Na zakończenie ceremonii pogrzebowej na grobie Krystyny Łybackiej złożono wieńce m.in. od prezydenta RP, wicemarszałka sejmu, wiceprezes rady ministrów, minister rozwoju oraz przedstawicieli samorządu.
Zdjęcia: Zbigniew Brodziak