Reklama

Reklama

Opryski na terenie leśnictw Jelonek i Sokołówka

Opublikowano: pt, 22 maj 2020 09:09
Autor:

Opryski na terenie leśnictw Jelonek i Sokołówka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W maju na terenie leśnictw Jelonek i Sokołówka odbędą się lotnicze zabiegi ratownicze w naszych dąbrowach.

Reklama

Wyniki corocznych obserwacji wskazują na rozwinięcie się gradacji zwójki zieloneczki. Liczebność tego szkodnika zaczęła zagrażać trwałości naszych dąbrów. Dlatego podjęto decyzję o jego zwalczaniu.

Opryski będą wykonane biologicznym preparatem FORAY 76B, którego substancją czynną jest Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki. Bakteria ta powoduje chorobę układu pokarmowego gąsienic. Przestają one żerować i po kilku dniach giną. Zastosowany biopreparat jest szkodliwy tylko dla owadów żerujących na liściach, będąc jednocześnie nieszkodliwym dla innych organizmów np. ptaków żywiących się gąsienicami. Nie zakłóca więc łańcuchów pokarmowych w ekosystemach. Nie jest również toksyczny dla ludzi.

 

Ingerencja w naturalne procesy w lesie jest zawsze ostatecznością i poprzedza ją wiele badań. Leśniczowie prowadzą ciągły monitoring stanu lasu, składając meldunki o występowaniu (bądź nie) rozmaitych organizmów mogących stanowić zagrożenie dla drzewostanów. W przypadku zaobserwowania zwiększającej się liczebności jakiegoś szkodnika obejmuje się go szczegółowym monitoringiem pozwalającym ocenić zasięg i zagrożenie dla trwałości lasu. Wtedy pracowników nadleśnictw wspiera Zespół Ochrony Lasu (ZOL), wyspecjalizowana komórka powołana przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Zadaniem ZOL jest m.in. doradztwo dla nadleśnictw w zakresie ochrony lasu.

Zanim podjęto decyzję o oprysku naszych drzewostanów, sprawdzano, czy liczebność szkodników jest rzeczywiście tak duża, jaki jest stan zdrowotny i rozwój larw. Szczególnie ważne jest precyzyjne określenie terminu zabiegu, aby gąsienice były w odpowiedniej fazie rozwoju.

Skutkiem oprysku ma być poprawa kondycji dębów osłabionych przez ostatnie suche i gorące lata.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.