Otóż o święcie państwowym – Dniu Nauki Polskiej – ustanowionym przez prezydenta Andrzeja Dudę, który na początku lutego podpisał stosowną ustawę. Wyznaczona na 19 lutego data Dnia Nauki Polskiej nie jest jednak przypadkowa, bo to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, co ma być wyrazem uznania dla jego wybitnych zasług na polu astronomii.
Autorzy ustawy wprowadzającej Dzień Nauki Polskiej, a więc grupa posłów PiS w uzasadnieniu przekonywała, że ustanowienie nowego święta państwowego stanie się „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Jednocześnie zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty - przypomnieli autorzy ustawy.
W Polsce mamy 81,5 tysięcy badaczy, którzy pracują w 645 placówkach. Poza tym w naszym kraju uczy się ok. 1,2 miliona studentów i 39 tysięcy doktorantów.