Reklama

Noc spadających gwiazd. Nie przegap perseidów 2022. Sprawdź, kiedy je oglądać

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To będzie niesamowite i niezapomniane zdarzenie nie tylko dla miłośników kosmosu. Spadające gwiazdy, bo o nich mowa, to zjawisko, które robi wrażanie na każdym - nawet na tych, którzy na co dzień w ogóle nie interesują się zjawiskami na niebie.

Reklama

Jeżeli faktycznie wypatrzenie spadającej gwiazdy ma sprawić, że spełni się nasze życzenie, to warto wcześniej przygotować sobie listę. W nocy z 12 na 13 sierpnia perseidy dadzą prawdziwy "popis" swoich możliwości. Oprócz spisu życzeń, przygotujcie na dzisiejszą noc również wygodny leżak.  

Komety, asteroidy i przepiękne widoki 

Jak informuje toruńskie planetarium w swoich mediach społecznościowych,  sierpień to miesiąc wyczekiwany nie tylko przez pasjonatów astronomii. To czas, kiedy większość osób patrzy w niebo, oczekując spadających gwiazd: perseidów. Jak zauważają astronauci z placówki, to jeden z najbardziej znanych, regularnych i „medialnych” rojów meteorów.

Deszcze meteorów powstają, gdy Ziemia przechodzi przez strumienie gruzu pozostawionego przez komety i asteroidy. Kiedy kawałki gruzu, na ogół wielkości żwiru czy małych kamieni, wpadają w ziemską atmosferę z prędkościami do 60-70 kilometrów na sekundę, rozgrzewają się do temperatury kilku tysięcy stopni i spalają się na wysokości około 70 do 100 km, zostawiając w atmosferze ślad wyglądający jak spadająca gwiazdy. Perseidy związane są z kometą 109P / Swift – Tuttle.

Planetarium informuje, że perseidy aktywne są od połowy lipca aż do drugiej dekady sierpnia. Jednak największą ich liczba będzie widoczna pomiędzy 11 a 14 sierpnia. W tym roku maksimum wypada w nocy piątku na sobotę (12/13.08). Przewidywana widoczność meteorów to 100 zjawisk na godzinę. Aby to jednak było możliwe musiałby być idealnie ciemne niebo. W praktyce więc liczba meteorów, które można zobaczyć jest, mniejsza. W tym roku z powodu blasku księżyca może to być kilkanaście na godzinę.

Nie potrzebujesz żadnego sprzętu

Astronauci informują, że meteory dobrze jest obserwować, kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Ich zdaniem nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ meteory najlepiej oglądać nieuzbrojonym okiem. Wyliczają, że do obserwacji wystarczy jedynie ciemne miejsce, wygodny leżak, kawa i cierpliwość. Jeśli przez minutę, pięć, a może i 10 minut nie zobaczymy żadnej spadającej gwiazdy, wytrwajmy – w końcu się jakaś pojawi.
 
Zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Po północy Perseusza możemy poszukiwać ponad wschodnim horyzontem, to właśnie stamtąd będą wylatywały meteory.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy