Reklama

Niebezpieczny SMS od kuriera ! To może być internetowy oszust !

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczny SMS od kuriera ! To może być internetowy oszust ! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznanianka otrzymała wiadomość SMS, od rzekomego kuriera z linkiem i prośbą o uregulowanie należności za zakupioną paczkę. W jednej chwili kobieta straciła oszczędności życia.

Sprawa badana jest przez mundurowych, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie tegoż oszustwa. Jednocześnie apelują, aby rozważnie dokonywać transakcji i sprawdzać wiarygodność otrzymywanych wiadomości.

 

24 września br. poznanianka otrzymała SMS-a od firmy kurierskiej z którego treści wynikało, że przesyłka którą zamówiła, nie zostanie jej dostarczona, ponieważ jest za ciężka. Aby ją otrzymać i tym samym uniknąć zwrotu do nadawcy, musi uregulować kwotę 1,49 zł klikając w podany link – wyjaśnia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

 

Początkowo nic nie wzbudziło podejrzeń kobiety, ponieważ często robiła drobne zakupy przez internet. W tym wypadku było podobnie i obecnie czekała na dostarczenie kolejnej paczki. Niczego nie świadoma kobieta, odruchowo kliknęła więc na link podany w wiadomości, który przekierował ją na stronę banku i uregulowała brakująca należność. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że zarówno wiadomość, jak i strona banku, nie są prawdziwe.

 

Kolejnego dnia rano, zobaczyła na swoim telefonie kilka powiadomień sugerujących dokonanie nieautoryzowanych transakcji płatniczych z jej konta bankowego. Już wtedy widziała ze została oszukana. W ten sposób straciła kilkaset tysięcy złotych. Apelujemy więc o ostrożność w dokonywaniu transakcji bankowych. W przypadku takich oszustw kwota do uregulowania zazwyczaj jest bardzo niska, wszytko po to, aby uśpić naszą czujność – zwraca uwagę Andrzej Borowiak.Co robić, aby ustrzec się przed takimi oszustami? 

 

- należy bardzo dokładnie czytać treść wiadomości wysyłanych przez rzekomych operatorów, czy kurierów i sprawdzać ich wiarygodność;
- należy bardzo dokładnie sprawdzić na jakiej stronie internetowej dokonujemy transakcji;
- nie należy wchodzić w linki dołączone do wiadomości i bezpośrednio z nich logować się z nich na swoje konta bankowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE